Rajtol az év első World Tour versenye

Már vasárnap a felvezető People Choice Classic kritérium versenyével kezdetét veszi az év első World Tour viadala a Tour Down Under.

Január 21-én kedden veszi kezdetét az év első World Tour versenye az ausztráliai Tour Down Under. Az immáron 16. alkalommal megrendezendő viadal sokáig, mint  a sprinterek versenye tündökölt, azonban az elmúlt esztendőkben a kisebb-nagyobb emelkedők jóvoltából jóval kiélezettebbé vált. A 2014-es kiírásban is két dimbes-dombos etap kapott helyet.

Január 26. Adelaide - Adelaide, 95 km

Az első szakasz megrendezése egyelőre kérdéses, mivel az Ausztrália déli részét sújtó nagy hőség következtében fellobbanó bozóttüzek veszélyeztetik a biztonságos lebonyolítást. Ennek következtében könnyedén előfordulhat, hogy a szerdai második etap máris vízválasztó szerepben tündökölhet. A szakasz végén ugyanis a stirlingi körpályára beérve a kerekeseknek három ízben is meg kell mászniuk egy kiemelt kaptatót. A verseny királyetapja azonban az ötödik McLaren Vale és Willunga közötti penzum lesz. A Willunga Hillt azt hiszem nem nagyon kell már bemutatni a kerékpárrajongóknak, hisz nyert már ide befutót Alberto Contador és Alejandro Valverde is.

Csapatok a besorolási számok alapján illetőleg főbb versenyzőik:

BMC (Cadel Evans, Ben Hermans)
Orica-GreenEDGE (Simon Gerrans, Daryl Impey)
Giant-Shimano (Marcel Kittel, Simon Geschke)
Lotto-Belisol (Andre Greipel, Jürgen Roelandts)
Trek Fractory Racing (Danny Van Poppel, Fabio Felline)
Tinkoff-Saxo (Rory Sutherland, Nicki Sörensen)
Sky (Richie Porte, Geraint Thomas)
Ag2r (Maxime Bouet, Damien Gaudin)
Astana (Lieuwe Westra, Enrico Gasparotto)
Europcar (Yukiya Arashiro, Kevin Reza)
Katusha (Alexander Porsev, Maxim Belkov)
FDJ.fr (Anthony Roux, Kenny Elissonde)
Movistar (Jose Joaquin Rojas, Javier Moreno)
Garmin-Sharp (Rohan Dennis, Jack Bauer)
Omega Pharma-Quick Step (Jan Bakelants, Matteo Trentin)
Belkin (Robert Gesink, Stef Clement)
Lampre-Merida (Diego Ulissi, Roberto Ferrari)
Cannondale (Elia Viviani, George Bennett)

Drapac (Jonathan Cantwell, Bernard Sulzberger)
UniSA-Australia (Caleb Ewan, Anthony Giacoppo)

Akikre érdemes figyelni:

Simon Gerrans (Orica-GreenEdge)

A verseny kétszeres győztese (2006 és 2012) talán a mezőny egyik legjobb formában lévő kerekeseként érkezik, hisz a múlt hét folyamán nagy magabiztossággal, impresszív versenyzést bemutatva nyerte az ausztrál bajnokság mezőnyversenyét. Természetesen csapata a hazai pályán vitézkedő Orica-FreenEDGE is minden követ meg fog mozgatni a győzelem érdekében.

Richie Porte (Team Sky)

A nemzeti bajnokság mezőnyversenyén mutatott vállalkozó kedve bizonyította, hogy nincs rossz formában a Sky a Giro d’Italiára fókuszáló kerékpárosa. Az egyike azoknak a bringásoknak, aki több ízben is lepróbálták a Willunga Hill emelkedőjét. Geraint Thomas-al az oldalán megfelelő kihívásként szolgálhatnak a GreenEDGE ellenében. Egy kiemelkedő eredménnyel akár meg is alapozhatja az idei esztendőjét.

Rohan Dennis (Garmin-Sharp)

A 23 esztendős bringás 2012-ben még amatőr versenyzőként az előkelő ötödik hely zárt, ráadásul a hegyi összetettet is nagy magbiztonsággal nyerte. Azóta bizonyította már képességeit egy Albertai Körverseny győzelemmel, illetőleg remekelt a Dauphinen is. A címvédő Tom-Jelte Slagter kisfia születése következtében marad távol, így Dennis megkapta a csapatkapitányi szerepet. Kisebb probléma lehet, hogy a nemzeti bajnokság időfutamán hatalmasat bukott.

Andre Greipel (Lotto-Belisol)

Gerranshoz hasonlóan Greipel is kétszeres győztese a megmérettetésnek. A pálya változatossága révén azonban Ő maga is elmondta, hogy ebben az esztendőben az összetettre esélytelennek tartja magát, ám egy-két szakaszgyőzelemre mindenféleképpen szeretne rámenni. Elnézve az idei viadal mezőnyét nem lesz egyszerű dolga, de hát ezért érkezett.

Cadel Evans (BMC)

Cadel négy év kihagyást követően döntött úgy, hogy újra rajthoz áll hazája legnagyobb versenyén. 2002-ben már szerzett egy szakaszgyőzelmet, ám most a Giro d’Italiára készülve nem tartja kizártnak azt sem, hogy az összetettért harcolhasson. Természetesen a Willunga Hillel szemez Ő is. Ha a várakozásoknak megfelel, akkor a nemzeti bajnoksághoz hasonlóan a Richie Porte, Simon Gerrans és Cadel Evans alkotta trió ezúttal is hatalmas meccset vívhat.

Természetesen a verseny történéseiről oldalunk napról-napra beszámol majd.