A Cyclo-Cross szakág nagy térhódítása

Idén ősszel eleddig a korábbiakhoz képest is viszonylag sokat hallunk a Cyclo-Cross szakágról. A zonhoveni verseny képei bejárták a világsajtót, de mit is kell tudni röviden erről a műfajról.

A Cyclo-Cross a kerékpárversenyzés egyik formája, amelynek viadalaira ősszel és legfőképpen télen kerül sor. A versenyzőknek általában egy erdős, füves, meredek dombokkal és sokszor mesterséges akadályokkal teletűzdelt 2,5-3 kilométeres körpályát kell teljesíteniük sokszor olyan szituációkban, amikor kerékpárjaikat csak a vállukra kapva tudnak haladni. Egy megmérettetés általában egy óráig tart.

A szakág bölcsője Belgium, azon belül is Flandria, ám kiemelt versenyeket rendeznek Hollandiában és Franciaországban is.

A Cyclo-Cross kerékpárok nagyrészt hasonlóak az országúti bringákhoz, ám a jobb tapadás érdekében szélesebb gumiabroncsokat használnak, erősebb vázzal, kisebb áttételekkel, konzolos fékekkel és egyenes üléspozícióval.

Összehasonlítva más típusú versenyekkel itt nem elsősorban a taktika a mérvadó, hisz általában a legfőbb hangsúly a versenyző aerob illetőleg kerékpár kezelési képességein van.

A szakág kialakulásáról rengeteg történet kering. Egyesek szerint már 1900-ban rendeztek ilyen versenyeket, ám az első bizonyítékok Octave Lapize nevéhez fűződnek, aki télen ahelyett, hogy az országúton csúszkált volna bement edzeni a fák közzé.

1910-ben Belgiumban megrendezték az első nem hivatalos Világbajnokságot is. A Nemzetközi Kerékpáros Szövetség 1950-től tekinti a kerékpársport szerves részének ezt a műfajt, ebben az évben került sor az első hivatalos Világbajnokságra is Párizsban.

A versenyszezon általában szeptembertől februárig tart, míg a VB-re Február végén kerül sor.

A versenysorozatok tekintetében három nagy presztízsű szériát kell kiemelnünk. Az egyik természetesen az UCI Világkupája, amely 1993 óta kerül lebonyolításra. Idén hat versenyt tartalmaz kettőt Hollandiában, hármat Belgiumban és egyet Nagy-Britanniában. A sorozat címvédője a holland Lars Van der Haar (Giant-Shimano).

Kiemelt sorozat a Superprestige széria, amelyet 1983 óta rendeznek meg hét belga és egy holland futammal. Itt a címvédő a belga legenda Sven Nys (Crelan-AA Drink).

A harmadik legnevesebb sorozat a belga Bpost Bank Trophy nyolc versennyel kizárólag Belgiumban. A címvédő itt is Sven Nys (Crelan-AA Drink).

Vannak persze még neves versenyek mint például a CrossVegas az Egyesült Államokban.

A Világbajnoki címvédő az országutakról is jól ismert cseh Zdenek Stybar (Omega Pharma-Quick Step), aki duplán is örülhet, hisz a 2015-ös VB-nek a csehországi Tabor ad otthont.

Vannak persze olyan kontinentális csapatok, nagyrészt Belgiumban, akik az országúti versenyek mellett a Cyclo-Crossra szakosodnak, vagy éppen a Cyclo-Cross mellett néha kimerészkednek az országutakra. Ezek közül a legnevesebbek a BKCP-Powerplus, a Corendon-Kwadro, a Sunweb-Napoleon Games, a Telenet-Fidea vagy éppen a Vastgoedservice-Golden Palace. Belgiumban azt is bebizonyították, hogy akár két emberre is lehet egy klubot építeni, hisz Sven Nys és Sven Vanthouerenhout ketten alkotják a Crelan-AA Drink sorát.

Kiemelt versenyzők, akikre érdemes figyelni: Sven Nys, Sven Vanthouerenhout (Cralan-AA Drink), Lars Van der Haar (Giant-Shimano), Mathieu Van der Poel, Philippe Walsleben (BKCP-Powerplus), Martin Bina (Corendon-Kwadro), Kevin Pauwels, Michael Vanthouerenhout (Sunweb-Napoleon Games), Tom Meeusen (Telenet-Fidea), Rob Peeters, Wout Van Aert (Vastgoedservice-Golden Palace).     

Természetesen hazánkban is egyre nagyobb teret hódít a szakág, köszönhetően a hétfordulós SuperCross sorozatnak. 

 Kép forrása: Photo Pin - a szabadon felhasználható és szerkeszthető képek gyűjteménye

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus
tuttobici
bikeexpress
samcycling
triumviragos
ekszermeglepetes