A következő megálló: a Tour de France

Sokak meglepődtek azon, hogy a kolumbiai Carlos Alberto Betancur nyerte a Párizs-Nizza 2014-es kiírását. A következőkben próbáljunk egy kissé a kulisszák mögé nézni.

Carlos Alberto Betancur 1989. október 13-án született a kolumbiai Ciudad Bolivarban. Már ifjúsági versenyzőként kitűnt társai közül, hisz 15 esztendős sem volt még, amikor megnyerte a Vuelta Futuro majd a Vuelta de Provenir ifjúsági versenyeit. 2007-ben Jeffri Romero társaságában villogtak a Pán-Amerikai Játékokon, majd 2009-ben a Kolumbiai Körverseny U23-as diszciplínájának első helyét sikerült elhódítania. Ugyanebben az évben a Mendrisioi Világbajnokság U23-as mezőnyversenyének második helyezettje a francia Romain Sicard mögött.

A jó eredményei hatására Franco Gini (jelenleg a magyar bejegyzésű Utensilnord sportigazgatója) 2011-ben Európába hozta, így az olasz Pro-Kontinentális Acqua & Sapone csapatánál kapott lehetőséget. Már első évében bemutatkozhatott a Giro d’Italián ahol végül az összetett 58. helyén zárt, ám a 20. Sestriere-i etapon remek teljesítményt nyújtva az előkelő negyedik pozícióban érkezett. A pontot az i-re az év végi Giro dell’Emillia alatt tette fel, amelyet magabiztosan nyert meg Bauke Mollema és honfitársa Rigoberto Uran előtt. 2012-ben rengeteg Top 10-es helyet hozott, győznie csupán a Trofeo Melindan sikerült, de nyert szakaszt a Belga Körversenyen illetőleg a Giro di Padanian is.

Az Acqua & Sapone gárdáját, azonban ebben az évben nem hívták meg az Olasz Körversenyre, ami egyúttal a csapat végét is jelentette. Carlos a francia Ag2r La Mondiale invitálását fogadta el, így 2013-ban már az Ő színeikben pedálozott. Eddigi legjobb szezonját futva remekelt a tavaszi klasszikusokon (3. hely a Fleche Wallone, 4. hely a Liege-Bastogne-Liege alkalmával), három pódium a Giron, ahol összetettben az ötödik helyen zárt, míg a Firenzei Világbajnokság mezőnyversenyében a 35. lett.

A 2014-es szezon kezdetét gúnyolódások övezték miután kissé elhízva érkezett az edzőtáborba. A kételkedőkre rácáfolván megnyerte a Tour de Haut Var illetőleg a Párizs-Nizza viadalait is, ráadásul jelen pillanatban 114 pontjával vezeti a World Tour összetettjét.

A Párizs-Nizza érdekes képet festett, hisz időfutam és komoly hegyi befutók nélkül kissé megosztotta a közvéleményt. Nagyon sokan azonban úgy vélik, hogy ez a kiírás szakmailag sokkal, de sokkal többet ért, mint a szomszédos Tirreno-Adriatico viadala. Betancur saját elmondása szerint is pályafutása eddigi legfontosabb győzelmét aratta.

„Igazából nem féltem senkitől sem. A versenytársaktól nagyon sok tiszteletet kapok, ami természetesen jól esik. Ambiciózus vagyok, imádom ezt a sportágat, nagy körversenyt akarok nyerni,” – zárta le röviden a viadal utáni kérdéseket.

A kávétermesztő családban felnövő Carlos világ életében kerékpárversenyző akart lenni, azt azonban még a legmerészebb álmaiban sem gondolta, hogy egy napon olyan kaliberű versenyt nyerhet, mint a Párizs-Nizza.

Az Ag2r csapatvezetője Vincent Lavenu mellett az egykori olasz profi Michele Bartoli kezei alatt készül. Mivel Carlos Olaszországban él, így alig egy kilométerre lakik Bartolitól, akivel ha tehetik nap, mint nap találkoznak. „Michele a második apám,” – vélekedik edzőjéről Betancur.

Carlos egyik legnagyobb álma, hogy a kolumbiai aranygeneráció egy napon ugyanabban a csapatban versenyezhessen. Lassan közelednek a kedvenc klasszikusai a Fleche-Wallone illetőleg a Liege-Bastogne-Liege, de a legfőbb kérdés a napokban az, hogy mi lesz júliusban?

„Nagyon várom már, hogy a Tour de France-on versenyezhessek, mivel a Francia Körverseny idei hegyei nagyon hasonlítanak az otthoni emelkedőkre. Az, hogy tavaly ötödik lettem a Giron egy hatalmas dolog, de még nagyobb fegyvertény a Párizs-Nizzán aratott győzelmem, hisz ez Franciaország második legnagyobb versenye,” – mondta Carlos.