Csapatmustra 2014 – Bemutatkozik a FDJ

A World Tour csapatokat bemutató sorozatunk legújabb felvonásaként következzen a La Française Des Jeux.

A Francia Nemzeti Lottójáték a La Française Des Jeux által támogatott gall kerékpárcsapatot 1997-ben alapította az egykori kitűnő klasszikus versenyző Marc Madiot. Madiot 1980 és 1994 között élvonalbeli kerékpáros volt, ráadásul két alkalommal 1984-ben és 1991-ben is győzni tudott a legrangosabb tavaszi versenyen, a Párizs-Roubaix-n. Visszavonulása után a Nemzeti Lottójáték egyik leányvállalatával összefogva, testvére Yvon Madiot segítségével hozta létre ezt a különleges alakulatot. A FDJ sikeres középcsapat, jelenlegi költségvetése 9 millió euró körül mozog, ami alapot adhat a legnagyobb versenyeken való jó szereplésre.

A FDJ már alapítása után is igen kiváló eredményeket ért el. Davide Rebellin mindjárt az első évben megnyerte a San Sebastian-i és a Zürich-i nagydíjat. Az olasz az elért sikerekkel a hóna alatt mindjárt az év végén távozott is. Az első év legnagyobb sikerének kovácsa Frederic Guesdon azonban hosszú éveken át a csapat meghatározó tagja maradt, mint a klub egyik legjobb klasszikus versenyzője. Guesdon 15 évvel a Párizs-Roubaix-n aratott győzelme után, a 2011-es észak poklát követően szeretett volna visszavonulni. Terveit keresztülhúzta, hogy Yvon Madiot nevezte a Tour Down Underre, és az első napi tömegbukásban Fred eltörte a csípőjét, így a nagy visszavonulás egészen a 2012-es év roubaixi versenyéig elhúzódott.

A magyar szurkolók által a csapatnév fonetikus kiejtése alapján csak „dezsőék” -nek nevezett gárda két dologról híres: hogy minden szökésben van emberük, és hogy ők azok a franciák, akik villámlábú ausztrálokat cipelnek magukkal. A derék déliek a legendás 2003-as Touron tartották a legnagyobb tűzijátékot. A prológot Bradley McGee nyerte, aki azokban az években afféle prológ specialista volt. A kitűnő sprinter Baden Cook pedig a szakaszgyőzelme mellett megszerezte a sprintertrikót és az „évszázad” párbajának végén Armstrong, Virenque, és Mencsov társaságában ott állhatott a győzelmi dobogón. McGee emellett szakaszgyőzelmet szerzett a Girón, megnyerte a Rute du Sud viadalt (2004) és viselte az aranytrikót a 2005-ös Vueltán, ráadásként pályán világ és olimpiai bajnoki címet is szerzett. A két kitűnő ausztrál, idővel odébbállt a csapatból, de bárhová kerültek, soha nem tudták már elérni azt a szintet, amit Madiot kezei alatt mutattak.

Azt, hogy milyen szeme van Marc Madiotnak a tehetségekhez, és hogy mennyire jó nevelőedző, igazából 2006-ben fedezhettük fel. Abban az évben a csapat alapköveit jelentő francia törzsgárda – Guesdon, Casar, Mengin, Mourey, Vaugrenard - mellett egy tehetséges, szemtelen, bátor kölyök bontotta ki a szárnyait, a belga Philippe Gilbert személyében. A vallon valahogy mindenütt ott volt. Gilbert 2003-tól, 21 éves korától, 2009-ig, 27 éves koráig dolgozott a csapattal, eközben higany természetű kezdőből világklasszissá érett. 2003-ban 1, 2004-ben 2, 2005-ben 5, 2006-ban szintén 5 profi győzelmet aratott, csakhogy ezek közül kettőt Pro Tour versenyen, egy másikat, pedig egy jelentős tavaszi klasszikuson, az Omlop Het Volkon ért el. Gilbert az elkövetkező években egyre-jobb és jobb versenyzővé vált, egyre több-és több versenyt nyerve. Végül 2008 őszén elvitte a Párizs-Tourt is, majd hazaszerződött az Omega Pharmához, ahol a 2011 szezonjában egészen meghökkentő teljesítményt ért el. Vélhetően, amit elért, abban nem kis szerepe van egykori csapatának és egykori mesterének is. A Marc Madiot és a Gilbert közötti jó viszony a mai napig fennmaradt, aminek vicces megnyilvánulása volt, amikor Madiot a FDJ reklámjaival teleragasztott csapatkocsival jelent meg Phil esküvőjén. Nem egy olyan kép is készült, amin Phil az Omega vagy éppen a BMC mezében üldögél a FDJ kisérőkocsijának hűtőjén, és elszántan zsibbasztja régi főnöke agyát.

Miután kifogytak a sprinterek, és kifogytak a klasszikus versenyzők, elővették egykori sztárjuk, a nagy szökevény Jacky Durand tudományát. Durand híres mondása szerint, minden tizedik szökés sikeres. Ebből következik, ha a FDJ minden szökésben megmutatja a Madiot által tervezett hófehér mezét, akkor egyrészt meghálálja a versenyrendezők bizalmát, másrészről, pedig benne lehet abban a bizonyos „tizedikben is.” Az elszántság és a kitartás minden esetben elnyeri a jutalmát. A csapat kapitánya, Sandy Casar 2007-ben, 2009-ben, és 2010-ben szakaszgyőzelmet aratott a Touron, Tony Roux pedig a spanyol körversenyen szökött be a sportalmanachokba, és a nézők szívébe, amikor a győzelmi dobogón a csokorból kihúzott virágokkal bókolt a szép díjátadó donnáknak. 2011-ben a csapat kiesett a pikszisből, ezért csak szabadkártyával indulhatott hazája körversenyén. Madiot komolyan vette, hogy ezért mutatniuk kell valamit a gall közönségnek, ezért aztán szinte minden elmenésben volt egy kék lóherés mez. Az ifjú Jeremy Roy annyira tökélyre fejlesztette a műfajt, hogy végül megválasztották a verseny legharciasabb versenyzőjének.

2012-ben a csapat a Big Mat hathatós támogatásával vághatott neki az évnek. Az 1997-es alapítás óta az egyik legsikeresebb évüket zárták. A tejfölösszájú Thibout Pinot fantasztikus szakaszgyőzelme a Touron az év egyik legemlékezetesebb pillanataként maradt meg. Pláne úgy, hogy a 22 éves suhanc, így a franciák következő Tour várományosává avanzsált. Persze nem csak Pinot lehetett dicsérni, hisz Arnaud Demare öt győzelme és Nacer Bouhanni robbanékonysága által elhódított francia nemzeti címe szintén a pozitív oldalra sorolható. Egyfajta generációváltás zajlik most, bár nagy hiba lenne elfelejtkezni a Lyme-kórból felépülő Pierrick Fedrigo, Sandy Casar és Jeremy Roy pillanatairól.

Nagy volt a nyomás 2013-ban Pinot-on, mivel a média nagyon felkapta. Például Franciaország legnépszerűbb kerékpáros lapjában a Le Veloban 2012 decemberében nem kevesebb, mint 12 oldal szólt „csak” róla. Persze ez érthető, hisz a csapat legfontosabb versenye minden esztendőben a Tour de France. Aztán abból az összetettbeli tizedik helyből egy csúfos húzom a féket lefelé csalódás vált, ami kissé elkeserítette a nagyérdeműt.

A Vueltán próbált meg kozmetikázni a csapat, ahol Pinot az előkelő hetedik helyen zárt, mialatt a szintén tejfölösszájú Kenny Elissonde a viadal egyik legszebb szakaszgyőzelmét szerezte. Ráadásként még Alexandre Geniez is megtetőzte a tortát egy újabb etap elsőséggel. A kisebb versenyeken tovább brillíroztak a sprinterek Nacer Bouhanni nem kevesebb, mint 11, míg Arnaud Demare további kilenc alkalommal ünnepelhetett. Mellettük mindenképpen pozitív esztendőt zárt a francia bajnok Arthur Vichot illetőleg a visszatérő Yoann Offredo is.   

A 2014-es idényre készülvén Pinot beköltözött egy raliautóba megpróbálván leküzdeni a sebességtől való félelmét. Geniez, Elissonde és Arnold Jeannesson nem ugyan az a szint, mint Pinot, ellenben egy-egy kiemelkedő eredményre az Ő triójuk is képes lehet. A fiatal francia fő célja vélhetően a kedvenc egyhetese a Katalán Körverseny valamint a Tour de France kettőse lesznek. Persze továbbra is számolni kell a Bouhanni, Demare duóval is, mialatt Offredo a klasszikusokon lehet számottevő alany.

Nem volt túlontúl nagy jövés-menés az uborkaszezonban, bár Sandy Casar visszavonulása mindenféleképen hatalmas érvágás. Érkezett Sebastian Chavanel illetőleg Madiot mester hatalmas harcot vívott a Europcar mesterével Jean-René Bernaudeau-vel a fiatal tehetség Pierre-Henri Lecuisinier megszerzése végett. Borsot törve kollégája orra alá végül is sikerrel járt.

Főbb vezetők: Marc Madiot, Yvon Madiot, Martial Gayant, Thierry Bricaud

Érkezett: Sebastien Chavanel (francia, Europcar), Pierre-Henri Lecuisinier (francia, neo)

Maradt: William Bonnet (francia), David Boucher (francia), Nacer Bouhanni (francia), Arnaud Courteille (francia), Mickael Delage (francia), Arnaud Demare (francia), Kenny Elissonde (francia), Pierrick Fedrigo (francia), Murilo Fischer (brazil), Alexandre Geniez (francia), Anthony Geslin (francia), Arnold Jeannesson (francia), Matthieu Ladagnous (francia), Johan Le Bon (francia), Laurent Mangel (francia), Francis Mourey (francia), Yoann Offredo (francia), Laurent Pichon (francia), Cedric Pienau (francia), Thibaut Pinot (francia), Anthony Roux (francia), Jeremy Roy (francia), Geoffrey Soupe (francia), Benoit Vaugrenard (francia), Jussi Veikkanen (finn), Arthur Vichot (francia) és Emilien Viennet (francia)

Távozott: Sandy Casar (francia, visszavonult), Dominique Rollin (kanadai, ?)

Fotó: Flickr via Photo Pin – a szabad felhasználású és szerkeszthető képek gyűjteménye     

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus
tuttobici
bikeexpress
samcycling
triumviragos
ekszermeglepetes