Csapatmustra 2014 – Bemutatkozik a Trek

A World Tour csapatokat bemutató sorozatunk legújabb felvonásaként következzen a Trek Factory Racing Team.

2009. július 23-án jelentette be Lance Armstrong és Johan Bruyneel, hogy kiválnak akkori csapatukból a kazah Astanaból és új egyesületet alapítanak RadioShack néven. Az alakulat főszponzora az elektronikai termékeket forgalmazó üzletlánc, a Nissan, a Nike, a Trek, a Sram és persze a hétszeres Tour győztes rákellenes alapítványa a Livestrong lett. A csapat 2010-es kerete 26 versenyzőből állt, akik tizenhat különböző nemzetet képviseltek. Ez az év még minden tekintetben Lance Armstrongról szólt, aki az év elején kulcscsontját törte, majd a várva várt Tour de France-on érthető módon már nem brillírozott régi fényében, de a neki köszönhető médiafelhajtás egyértelműen népszerűsítette mind a kerékpársportot, mind a csapatát.

2011. február 16-án az ausztrál Tour Down Undert követően az öreg végleg a padlásra dobta kerékpárját. A csapat azonban nem csüggedt. A belga Ben Hermans rögtön megnyerte a Trofeo Incat, Markel Irizar az Andalúz Körversenyt, majd az év további részében beírta magát az almanachokba Jesse Sergent is, ráadásképpen Chris Horner begyűjtötte a Kaliforniai Körverseny elsőségét is. A Tour a bukásokról szólt, szinte minden esélyes kihullott már az első hét végére. A rádiósoknál se maradt csak egy-két kötözött sonka. A csapat kissé csalódásként élte meg az évet, ezért komoly elhatározást hoztak.

Eközben az Atlanti-óceán másik oldalának kis királyságában egy másik szálon is futottak az események. A Schleck testvérek ugyanis kiválva a Saxo Bank szárnyai alól új csapatot alapítottak. Flavio Becca pénzéből gazdálkodva létrehozták a Leopard-Treket. A kerékpáros közvélemény sokat várt ettől a klubtól, a bombaerősnek vélt keret nagy eséllyel állhatott rajthoz minden viadalon. Titkon bíztak benne, hogy a Leopard név helyére évközben belép majd egy új tőkeerős támogató. A dolgok viszont máshogy alakultak. Schleckék nem nyertek a Touron, Kim Anderson csapatvezetővel, pedig nem volt elégedett a tulajdonos. A háttérben elindultak a szervezkedések.

Először csak pletykaként, aztán viszont nagyot szóló bombaként robbant hír, hogy a két csapat egyesül. A RadioShack visszalépett és a Leopard licence alatt létrejött a RadioShack-Nissan. A két keretet néhány új igazolással és egy-két remek versenyző elküldésével összegyúrták, annak reményében, hogy Bruyneel és Gallopin irányításával Andy Schleck majd végre megnyeri a kultikus Tour de Francet.

Andy Schleck, Frank Schleck, Jakob Fuglsang, Chris Horner, Andreas Klöden vagy éppen Tiago Machado, hogy csak azon versenyzőket említsük, akik esélyesként állhattak oda bármely több napos viadal rajtjához. Daniele Bennati, Tony Gallopin és Giacomo Nizzolo a sprintekben jeleskedhetett. De ott volt az elnyűhetetlen Jens Voigt és a tempómenő specialisták élükön a többszörös világbajnok Fabian Cancellara, Jesse Sergent és a feltörekvő újonc George Bennett.

Egészen egyedülálló tényként hatott az is, hogy ennek a csapatnak két kontinentális utánpótlás bázisa is volt. Az egyik az Armstrong által támogatott Bontrager Trek Livestrong, míg a másik a Leopardból megmaradt Leopard-Trek.

A diffúzió kapcsán megoszlottak a vélemények. Volt, akinek szimpatikus, de volt, akinek ellentmondásos egyvelegként hatott az új formáció.

A puskalövés gyorsasággal érkező egyesülés drámai visszaesést, botrányok sorozatát és a kiemelkedő 58 győzelem mindössze 15-re redukálását eredményezte. Fabian Cancellara tavaszi perece után a csapat szereplése egy rossz áprilisi tréfával volt egyenértékű. A Touron aztán a „Kancellár” visszatért, amivel egy kissé kozmetikázta az eredményt, amelyet aztán Frank Schleck pozitív mintája pillanatok alatt dobott a sufniba. Közben azért sokan elfelejtkeztek Haimar Zubeldiaról, aki a háttérben csendesen felröppentette az idény legjobb többnapos eredményét.

Ezalatt a Schleck testvérek összevesztek Bruyneellel, a belga megkezdte Kim Anderson kiutálását, majd a dán Jakob Fuglsang tálalt ki pár fizetési szabálytalanságról. Tovább mélyítve a gödröt Andy megsérült, míg a USADA vizsgálatot kezdeményezett Lance Armstrong és régi jó haverja Johan Bruyneel ellenében. Az idény végén aztán Bruyneel lapátra került, de azért, hogy még lentebb ássunk a Nissan is gyorsan kiszállt a gárda mögül.

Ilyen előzményekkel a tarsolyban vajon mit is várhattunk ettől a klubtól a 2013-as szezonban? 24 győzelemmel a World Tour rangsor negyedik pozíciójában végeztek, amely mindenféleképpen pozitív eredményként értékelhető. Ebből Fabian Cancellara egymaga hat sikert szorgoskodott össze, a fiatal Bob Jungels négy győzelmet könyvelhetett el, míg Chris Horner ugyebár megnyerte a Vueltát. Ellenben sokak kedvence Andy Schleck továbbra sem volt faktor, és akkor még finoman fogalmaztunk.

Rajtuk kívül mindenféleképpen pozitívan értékelhető Jan Bakelants, Giacomo Nizzolo, Gregory Rast illetőleg Jens Voigt idénye is.

A 2014-es szezon kezdetére ismét hatalmas változáson ment át a gárda. A RadioShack szponzorációs szerződése lejárt, miután az elsődleges pénzeszsákká maga a Trek vált (azzal, hogy megszerezték a licencet Flavio Beccatól), így a csapat Trek Factory Racing néven működik tovább. A nagy átalakítás fényében természetesen nagy volt a jövés-menés az uborkaszezonban.

A tavaszi klasszikusokra ki mással is, mint Fabian Cancellaraval készülnek, de kiemelkedő szerep juthat a Stijn Devolder illetőleg Hayden Roulston alkotta kettősnek is. A „Kancellár” ezen kívül megpróbálkozik az egy órás világrekord megdöntésével valamint a spanyolországi világbajnokságot is fontos céljaként tűzte ki.

Andy Schleck is bízik az elitbe való visszatérésébe, ennek kapcsán Ő is szeretne villanni tavasszal, de a fő célja a Tour de France, amelyen reményei szerint bátyja Frank is a segítségére lesz. 

Remekül erősítettek, hisz például a Van Poppel testvérekkel immáron, mint komoly a sprintekben is főszerepet játszó gárdává avanzsálhatnak. Mellettük Kristof Vandewalle a klasszikusokon lehet további segítség, míg Riccardo Zoidl illetőleg Julian David Arredondo révén két igencsak csiszolatlan gyémántot is kihalásztak. És akkor még nem beszéltünk Fabio Felline és Jasper Stuyven kettőséről.

A veszteség oldalon Jan Bakelants, Tony Galoppin, Andreas Klöden és Maxime Monfort nevei említhetőek elsődlegesen, de az érkezőkkel és az átalakult kerettel szembe állítva őket, igencsak bombasztikus csapatnak skatulyázhatjuk be ezt az egyesületet.

Chris Horner nem kapott új szerződést, így a Trek Factory Racing Team talán már Lance Armstrong örökét levetkőzve egy új minden eddiginél fényesebb irányvonalon indulhat el.    

Főbb vezetők: Luca Guercilena, Alain Gallopin, Kim Andersen, Dirk Demol

Érkezett: Eugenio Alafaci (olasz, Leopard-Trek), Julian David Arredondo (kolumbiai, Nippo-De Rosa), Fumiyuki Beppu (japán, Orica-GreenEDGE), Fabio Felline (olasz, Androni Giocattoli), Fabio Silvestre (portugál, Leopard-Trek), Jasper Stuyven (belga, Bontrager), Boy Van Poppel (holland, Vacansoleil), Danny Van Poppel (holland, Vacansoleil), Kristof Vandewalle (belga, Omega Pharma-Quick Step), Calvin Watson (ausztrál, neo), Riccardo Zoidl (osztrák, Gourmetfein-Simplon)  

Maradt: Matthew Busche (amerikai), Fabian Cancellara (svájci), Stijn Devolder (belga), Laurent Didier (luxemburgi), Danilo Hondo (német), Markel Irizar (spanyol), Bob Jungels (luxemburgi), Robert Kiserlovski (horvát), Giacomo Nizzolo (olasz), Yaroslav Popovych (ukrán), Gregory Rast (svájci), Hayden Roulston (Új-zélandi), Andy Schleck (luxemburgi), Frank Schleck (luxemburgi), Jesse Sergent (Új-zélandi), Jens Voigt (német) és Haimar Zubeldia (spanyol).

Távozott: Jan Bakelants (belga, Omega Pharma-Quick Step), George Bennett (Új-zálandi, Cannondale), Tony Gallopin (francia, Lotto-Belisol), Ben Hermans (belga, BMC), Chris Horner (amerikai, ?), Benjamin King (amerikai, Garmin-Sharp), Andreas Klöden (német, visszavonult), Tiago Machado (portugál, Netapp-Endura), Maxime Monfort (belga, Lotto-Belisol), Nelson Oliveira (portugál, Lampre-Merida), Thomas Rohregger (oszták, visszavonult)

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus
tuttobici
bikeexpress
samcycling
triumviragos
ekszermeglepetes