Diabétesszel a nyeregben! Újratöltve

Sokan még most sincsenek tisztában azzal, hogy van a mezőnyben egy csapat, amelynek minden versenyzője egyes típusú cukorbetegséggel él…

A dátum 2003. április 21., amikor is Phil Southerland egy a főiskolások számára kiírt kerékpárverseny rajtjánál készülődött. Phil, aki hét éves kora óta egyes típusú, inzulinos cukorbeteg nem sokkal a rajtot megelőzően meghökkenve vette észre, hogy betegségével nincs egyedül a mezőnyben. Egy másik srácot vett észre, aki épp az inzulinját adta be magának. Joe Eldridge volt az. Ezzel a momentummal egy életre szóló barátság vette kezdetét. A két srác hamarosan a fejébe vette, hogy bebizonyítják, hogy ezzel a kórral is lehet komolyabb sportsikereket elérni. Kitalálták, hogy elkerekeznek a Georgia állambeli Athens városkájából a floridai Tallahasseebe. Persze egyhuzamban. Ez cirka 480 km. Az ötlet felvillanása utáni napot azzal töltötték, hogy nevet találjanak a projektnek. A név végül Team Type 1 lett. 2005 februárjában Phil találkozott Daniel Hopkinssal, akit arra kért fektessen be a projektjükbe 400 dollárt. Hopkins megtette. A pénz egy részéből pólókat csináltattak, illetve bankszámlát nyitott, hogy a cukorbetegek számára gyűjthessenek adományokat. Phil és Joe még abban az évben elindultak a JDRF Ride To Cure elnevezésű viadalon. Körülbelül 160 km után egymásra néztek, és ugyanarra gondoltak. Induljunk el a „Szeljük át Amerikát” versenyen egy olyan csapattal, amelyben csak egyes típusú cukorbetegek vannak. 2005. május 19-én így kezdődött a Team Type 1 története.

Az 1-es típusú diabetes mellitus (más néven inzulinfüggő diabétesz) egy autóimmun betegség, amelyet abszolút inzulinhiány okoz. Hátterében az áll, hogy a szervezet immunrendszere idegenként ismeri fel saját sejtjeinek egy részét. Ennek hatására gyulladás következik be, ami elpusztítja a hasnyálmirigy inzulint termelő béta-sejtjeit. A tünetek gyorsan alakulnak ki, a betegek kezeléséhez inzulin szükséges. Kezeletlen vagy rosszul kezelt, súlyos esetben tartósan magas vércukorszinttel, ketózissal járó életveszélyes állapot, az úgynevezett ketoacidózisos kóma alakulhat ki.

A Team Type 1 mára már egy egész kiterebélyesedett sportkoncepcióvá vált. Ha úgy tetszik hét különálló szakosztállyal rendelkezik. A profi férfi gárda mellett, női csapatot, utánpótlás csapatot, öregfiúk csapatot, hosszútávfutó, triatlon és kettes típusú cukorbetegeket foglalkoztató szakágat is működtetnek.

A női csapat 2011-ben alakult azzal a céllal, hogy a női kerékpározás élmezőnyébe kerülhessenek. Az öregfiúk amatőr eseményeken vesznek részt, céljuk a név, illetve a cukorbetegség dolgainak közvéleménybe hozatala. A futó csapat 15 tagja szintén ugyanezzel a céllal versenyez, mint ahogy a kettestípusú (gyógyszerrel kordában tartható) diabéteszben szenvedők garnitúrája is. Az Ő fő profiljuk a „Szeljük át Amerikát” verseny, az a viadal, amelyből anno az egész projekt kiindult. 2009-ben nagy fölénnyel nyerték meg az azévi kiírást. Az elit bringások mellett a triatlon csapat a másik kiemelkedő ág. A tagok amerikai legjobb amatőr versenyzői, akik a legnevesebb, legkeményebb megmérettetéseken is rajthoz állnak. Számos remek helyezést hoztak már a világ legnehezebb triatlon versenyéről az Ironmanről is.

Kezdetben az alapkoncepciótól kissé eltávolodván a betegségben nem érintett versenyzők is helyet kaphattak a csapatban. A 2012-es év fantasztikus sikereket hozott. Félelmetesen jó szezont produkált Ino Aldo Ilesic, Jure Kocjan, Daniele Colli, Alessandro Bazzana és az ifjú Vegard Stake Laengen is. Sutherlandék azonban inkább úgy gondolták, hogy visszatérnek a gyökerekhez. Távozott a kulcsszponzornak tekinthető francia Sanofi Aventis, amely egyúttal a gall kerekesek elvándorlását is hozta, majd nem sokra rá hivatalosan is bejelentették, hogy 2013-ban csak olyan kerekeseket kívánnak foglalkoztatni, akik együtt élnek a betegséggel. Ez azt eredményezte, hogy a 21-es keretből, mindössze négyen (Fabio Calabria, Joe Eldridge, Javier Megias és Martijn Vershoor) maradtak.

Az új szponzor a dán inzulingyártó óriás a Novo Nordisk lett, ezzel a csapat nevét is átváltoztatva Team Novo Nordisk-re. „A céljaink nem változtak, még mindig kiemelt fontosságú, hogy ott lehessünk egy nagy körversenyen, de nem ez az elsődleges. Szerencsére a Novo Nordisk hosszú távra tervez. Talán három-négy év múlva jöhet el az idő, hogy megvalósuljon ezirányú elképzelésünk.” – nyilatkozta Vassili Davidenko sportigazgató. Sutherland hozzátette, hogy nem kevesebb, mint egy kilenc éves tervben gondolkoznak, amelynek végén 2021-ben a Tour lenne a megkoronázása, hisz pont abban az évben ünnepli 100. évfordulóját az inzulin feltalálása.

A csapat jelenleg három – Javier Megias, Andrea Peron, Martijn Verschoor - a többiek közül jócskán kiemelkedő versenyzővel rendelkezik. Melléjük gyűjtötték össze a Föld szinte minden tájáról azokat a tehetségeket, akik betegségük miatt ez idáig odahaza jóval kevesebb lehetőséget kaptak.

A klub programjában igyekszik a rövidebb szakaszversenyekre fókuszálni.

A 2014-es év célja legalább öt győzelem megszerzése, és az, hogy minél több versenyen megmutathassák magukat, és ezzel felhívják a figyelmet a cukorbetegségre.

A 2014-es keret: Andrea Ciacchini (olasz), Stephen Clancy (ír), Paolo Cravanzola (olasz), Ruud Cremers (holland), Kevin De Mesmaeker (belga), Benjamin Dilley (amerikai), Joe Eldridge (amerikai), Joonas Henttala (finn), Nicolas Lefrancois (francia), David Lozano (spanyol), Javier Megias (spanyol), Justin Morris (ausztrál), Andrea Peron (olasz), Aaron Perry (új-zélandi), Charles Planet (francia), Thomas Raeymaekers (belga), Branden Russel (amerikai), Martijn Verschoor (holland) és Christopher Williams (ausztrál).

Fotó: közösségi média

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus
tuttobici
bikeexpress
samcycling
triumviragos
ekszermeglepetes