Drámai finálé az Amszterdam-i hatnaposon

Az Amszterdam-i versennyel folytatódott a hatnaposok pályaszezonja, ahol drámai körülmények között győzött Yoeri Havik és Niki Terpstra kettőse.

A tegnapi napon Niki Terpstra és Yoeri Havik kettőse nyerte meg az Amszterdam-i hatnapos pályaversenyt, ami egy igazi Hollywood-i történetbe illik történt ugyanis, hogy a motorvezetéses Derny versenyben a második napon Havik nagypapája az egykori remek kerékpáros Cees Stam, az egyik motoron ülve szívinfarktust kapott és hatalmas bukást okozott, amelyben súlyosan megsérült. Életéért jelenleg is egy Amszterdam-i kórházban küzdenek.

Terpstra a balesetet követően vissza akart lépni a viadaltól, ám Havik és a családja a maradás mellett döntött, hisz a nagypapája legnagyobb álma is az volt, hogy unokáját győzni lássa Amszterdamban.

Az első hely sorsáról az utolsó 100 körös Madison verseny döntött. Jasper De Buyst és Pim Ligthart kettőse volt a fent említett duó legnagyobb ellenfele. Terpstra-éknak csak arra kellett figyelniük, hogy belga ellenlábasaik nehogy körelőnyt szerezzenek velük szemben.

Ez sikerült, így végül Yoeri Havik és Niki Terpstra kettőse nyerte az Amszterdam-i hatnapost Jasper De Buyst és Pim Lighthart valamint Laif Lampater és Nick Stöpler kettőse előtt.

De mi is az a hatnapos?

A legkönnyebben talán úgy lehetne ezt definiálni, mint egy hatalmas buli, a kerékpársport ünnepe. A hatnaposokat általában minimum 35 %-os meredekségü pályákon rendezik. A legérdekesebb, hogy a versenyszámokat általában szünet nélkül teljesítik, a végső győztes az a páros, aki a legtöbb kört teszi meg.

Versenyszámok: páros verseny, Derny, kieséses verseny, repülőverseny, Madison.

Az első hatnapost, ha hihetünk a történelemkönyveknek, akkor 1878-ban Londonban rendezték, a jelenlegi formával azonban 1898-ban New Yorkban találkozhattunk.

A jelenkor legnevesebb hatnaposai Amszerdam-i hatnapos, Berlin-i hatnapos, Bréma-i hatnapos, Koppenhága-i hatnapos, Ghent-i hatnapos (talán a legnagyobb presztízsű verseny), Rotterdam-i hatnapos, Zürich-i hatnapos.

A hatnaposok élő legendája a belga Patrick Sercu, aki pályafutása során 88 hatnapost nyert 15-öt Eddy Merckx partnereként.

A jelenkor legjobb hatnapos menőjének pedig a belga Iljo Keisse-t tekinthetjük, aki november 18-a és 23-a között Mark Cavendish partnereként próbálhatja meg megnyerni a Ghent-i hatnapost.