Frodó felnőtt a gyűrű hordozásának feladatához

Geraint Thomas a kerékpáros világ „Frodója” az E3 Harelbeke megnyerésével immáron felnőtt azokhoz az elvárásokhoz, miszerint tényelegesen is egy klasszikus menőnek tituláljuk.

Aki nem tudná a történet mivoltát, Geraint Thomas beceneve „Frodó”, amelyet azt követően kapott, hogy csapzott fizimiskája időnként hajaz a J.R.R. Tolkien trilógiájának főhősére.

Geraint Thomas 1986. május 25-én látta meg a napvilág a walesi Cardiffban. Tíz évesen kezdett el bringázni egy helyi, a gyerekek versenyeztetését segítő klubban. 14 és 16 éves kora között pályakerékpárban nem sok legyőzője akadt, sőt pontversenyben Európa Bajnoki második helyezett lett. A sikerek hatására több társához hasonlóan a Brit Kerékpáros Olimpia Akadémiára került. 2004-ben, az országúti szakágban is felhívta magára a figyelmet, miután megnyerte a juniorok számára kiírt Paris-Roubaix-t. A 2006-os esztendőt a Recycling országúti csapatában töltötte, de ősszel csatlakozhatott a Saunier Duvalhoz, mint stagiare. Mivel Gianetti csapata nem tartott rá igényt, így a Barloworld gyorsan le is csapott rá. Az olasz bejegyzésű csapat a 2007-es Tour legfiatalabb versenyzőjeként indította a leghíresebb körversenyen. Persze rengeteg szurkolója akadt, hisz 1967, Colin Lewis óta az első Wales-i volt, aki részt vehetett a világ legnevesebb versenyén. Utolsó előtti lett, de teljesítette a három hetet. 2008-ban inkább a Girot választotta, hisz készült az Olimpiára pályakerékpárban. A britek a 4000 méteres csapatüldözéses versenyszámban saját az előfutamok alatt felállított világcsúcsukat megdöntve nyerték meg az Olimpiai aranyat. 2009-ben országúton esett kelt, eléggé hányatott szezont futott, de pályakerékpárban 4000 méteren Világbajnok lett.

2010-ben már a tavaszi klasszikusokon felütötte fejét, nem várt jó helyezéseivel. Júniusban, pedig a brit bajnokság győztese lett, miután az utolsó párszáz méteren lesprintelte jó barátját és csapattársát Peter Kennaugh-t. Jó formáját a Tourra átmentve rájöhettünk, hogy egy nagy reményű bringással állunk szemben.

Thomas 2011-es éve volt eddigi pályafutása legjobbja. Ismét remekelt a klasszikusokon, többek között második lett a Dwars door Vlaanderenen. Nem sokkal később megszerezte élete első összetett győzelmét a Bayern Rundfahrton. A Touron a 31. helyen végzett, úgy, hogy hatalmas munkát végzett mind a sprintekben, mind a hegyi szakaszokon. És azt se feledjük, hogy eséllyel indult a legjobb fiatalnak járó fehér trikóért is, azonban csapatát nem cserbenhagyva maradt hátra Bradley Wiggins bukásánál. A Dániai Világbajnokságon rengeteget vállalva jutatta el Mark Cavendisht a hőn áhított szivárványszínű trikóig.

2012. a London-i Olimpia éve volt. Ennek megfelelően hősünk hasonlóan a 2008-as évhez kicsit másképpen alakította országúti programját. Elsődleges célja volt az ötkarikás játékokon megvédeni a 4000 méteres csapatüldözéses verseny bajnoki címét. A felkészülésnek megfelelően, így kihagyta a Tourt és a klasszikusokat, ott volt viszont az év korai versenyein, a Párizs – Nizzán, majd pedig a Giron is.

Magabiztosan védték meg címüket az Olimpiai játékokon illetően a Pálya világbajnokságon is.

A 2013-as esztendőben egy összetett harmadik hellyel nyitott a Tour Down Underen, majd év közben második lett Bayern Rudfahrton. A Francia Körversenyen azonban medencesérülést szenvedett, melynek következtében kénytelen volt feladni a viadalt. 

2014-ben ismételten csak megnyerte lassan már mondhatni kedvenc versenyét a Bayern Rundfahrt, majd miután két kiemelt klasszikuson – Flandriai Körverseny, Párizs-Roubaix – is az első tízben zárt győzött a Nemzetközösségi Játékok mezőnyversenyén.

Az idei szezonja egyelőre fantasztikusan kezdődött, hisz a Volta ao Algarve megnyerését követően az E3 Harelbeke során végérvényesen is feliratkozott a tavaszi klasszikusok specialistáinak névsorába. 

Kép forrása: Photo Pin - a szabadon felhasználható és szerkeszthető képek gyűjteménye

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus
tuttobici
bikeexpress
samcycling
triumviragos
ekszermeglepetes