La Passione Rosa: A második pihenőnap

Az utolsó hét borzalmai (Mortirolo, Cervinia, Finistre, Sestrier) előtt elérkezett a Giro d’Italia második pihenőnapja.

A versenyszervezők előzetesen azt várták, hogy az utolsó hét dönt majd a viadal végkimeneteléről, azonban Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) eléggé magabiztosnak tűnik ahhoz, hogy megnyerje a viadalt. Egy viszonylag változatos hetet tudhatunk magunk mögött, amelyen Richie Porte kiírta magát a főszereplői gárdából, de Fabio Arunak is voltak rossz pillanatai, habár egy bukás következtében egy nap erejéig átvehette a rózsaszín trikót. Holnap jön a Passo del Mortirolo, habár nem hegyi befutóként, csütörtökön Monte Ologno, még mindig nem hegyi befutó, ám az utolsó két napon a Cervini illetőleg a Sestrier következik immáron célállomásként. Ja és még nem szóltunk a Sestriert megelőző Colle delle Finestre kaptatójáról, amely az idei verseny Cima Coppi-ja. Ezen a Giron bármi megtörténhet, és ezt ne felejtsük el az utolsó hét előtt sem.     

 

103 éve ezen a napon az 1912-es Giro mezőnye Pescara és Róma között eltévedt, egy rossz utasításnak köszönhetően. A versenyzők miután 54 kilométert tettek meg rossz irányba, közösen a szakasz lezárása mellett döntöttek. A közeli vasútállomáshoz tekertek és vonattal érkeztek meg Rómába, ahol a velodromba már várták őket a tifosik. A velodromba természetesen csak jeggyel lehetett bejutni. Amikor híre ment, hogy a versenyzők vonattal érkeznek és nem fognak versenyezni, kisebb zavargás tört ki, amit a szervezők a pénz visszafizetésével, a szakasz törlésével és egy újabb etap beiktatásával tudtak megfékezni. Ez volt az első szakasz, amit töröltek a Grand Tour-ok történetében. Az 1912-es Giro-n csapatok küzdöttek a végső győzelemért és nem egyéni versenyzők. A Giro-t az Atala-Dunlop csapata nyerte, ha egyéni díjazású lett volna a viadal, akkor Carlo Galetti zsinórban harmadszor nyert volna.

94 éve a 9. Giro d’Italia ezen a napon rajtol el Milánóból. A verseny ekkor már olyan nagy népszerűségnek örvendett, hogy filmre vették és Olaszország szerte több napos, néhol hetes késéssel vetítették a filmszínházakban. A népszerűség már átterjedt más országokra és a reklámlehetőségekre is. Adolfo Galeppi a svájci Tobler csokigyár milánói irodavezetője az összes függetlenként induló versenyzőnek a verseny teljes időtartama alatt ingyen biztosította a csokit. A Tobler csoki, - mai nevén a Toblerone – Theodore Tobler találmánya, később azért lett Toblerone, hogy szerepeljen benne a gyártó város is Bern. (Toblerone).

49 éve ezen a napon Rocca di Cambio – Nápoly közötti szakaszon a neves olasz versenyzőket üldöző külföldieket a nápolyi szűk utcákon a balkonokról szeméttel dobálták meg, a ’mérges’ olasz szurkolók. Vin Denson, aki Jacques Anquetil és a versenyben akkor vezető Julio Jimenez gregáriója volt, így emlékszik vissza: „Az erkélyekről szemetet dobálták ránk, paradicsomot, spagettit, régi újságokat, bármit ami a kezük ügyébe akadt. Amikor megérkeztem a szállodába még mindig rajtam volt a rám dobált szemét egy része, úgy bűzlöttem, mint egy szemeteskuka”.

Kép forrása: Photo Pin - a szabadon felhasználható és szerkeszthető képek gyűjteménye  

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus
tuttobici
bikeexpress
samcycling
triumviragos
ekszermeglepetes