La Passione Rosa: Az első pihenőnap

Az első hét konzekvenciáit levonva azt egyértelműen kijelenthetjük, hogy nincs rossz Giro d’Italiank 2015-ben.

Az első pihenőnaphoz érkezett a 2015-ös Giro d’Italia. A San Remó csillogásából induló viadal első néhány napja az Orica-GreenEDGE csapatáról szólt, akik előbb megnyerték a csapatkronót, majd pedig Simon Gerrans, Michael Matthews és Simon Clarke révén négy napig őrizték a rózsaszín trikót. Közben Elia Vivinai (Sky) végre valahára megszerezte pályafutása első részsikerét egy háromhetes körversenyen illetőleg Davide Formolo (Cannondale-Garmin) és Jan Polanc (Lampre-Merida) személyében a fiatalság is beköszönt. Rajtuk kívül Andre Greipel (Lotto-Soudal), Diego Ulissi (Lampre-Merida), Benat Intxausti (Movistar) és Paolo Tiralongo (Astana) is nagyot alkotott, egy-egy etapsiker révén.

Persze lassan már nem telhet el nagy körverseny negatív történések nélkül. Előbb egy őrült gondolta úgy, hogy félcsupaszon bírja a tempót a mezőnnyel, majd egy fotós próbált meg a peloton közepéből fényképezni. Az eredmény Pieter Serry (Etixx-Quick Step) kulcscsont, majd pedig Daniele Colli (Nippo-Vini Fantini) brutális felkarcsonttörése. Ez utóbbi eset kapcsán az időközben már a rózsaszín trikót is magára öltő Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) is földet fogott eléggé komolyan odaverve a vállát.

Egy biztos, mégpedig az, hogy az első hét konzekvenciáit levonva egyértelműsíthető, hogy az Alberto Contador (Tinkoff-Saxo), Fabio Aru (Astana) és Richie Porte (Sky) hármasból kerülhet ki az idei Olasz Körverseny győztese. Egyelőre az Astana csapata tűnik a legerősebbnek. Kérdés, hogy vajon Rigoberto Uran (Etixx-Quick Step) lassan már tét nélkül oda tud-e pörkölni a nagyoknak?

75 éve ezen a napon a Giro második szakaszán az esélyes Gino Bartali egy kutyával ütközött lejtmenetben és nagyon súlyos sérüléseket szenvedett. Kificamodott a válla és a térdén hatalmas vérömleny keletkezett. Orvosai tanácsának ellentmondva Bartali folytatta a Giro-t. Végül második lett és elhódította a hegyi király címet.

49 éve volt a Giro-k történetének második külföldi rajtja, egyből az 1965-ös San Marino-i  Grande Partenza után egy évvel, Monte Carlo-ból indult az  Olasz Kör. Monte Carlo alapításának 100. évfordulójának alkalmából. A versenyt a monacoi hercegnő, Grace Kelly indította útjára. Ezen a Giro-n vezették be a pontversenyt és a pontverseny éllovasának járó Maglia Ciclamino-t. A Giro-t és a pontversenyt is Gianni Motta nyerte meg.

23 éve ezen a napon rajtolt el a 73. Olasz Körverseny. A Bari-ban megrendezett időfutamot Gianni Bugno nyerte, aki a Maglia Rosa-t egészen a milánói célig meg tudta tartani. A ponttrikót, amit szintén ő nyert meg, hatszor vette el a verseny során vetélytársaitól. A Maglia Ciclamino-t természetesen egyszer sem viselhette a verseny alatt.

Fotó: közösségi média