Mekseb Debesay: 2014 legjobb afrikai kerekese

Az úgymond nagy nevek ellenére is egy sokak számára ismeretlen srác Mekseb Debesay nyerte el az Év Afrikai Kerékpárosának járó megtisztelő címet.

Mekseb Debesay Abrha 1991-ben született Eritreában. Az elmúlt években az MTN-Qhubeka csapatában is megforduló Fregalsi Debesay öccse. 2011-ben mindössze húsz esztendősen aratta első kiemelkedő eredményét, amikor is szakaszt nyert az Eritreai Körversenyen. 2013-ban már magát a viadal összetettjét is sikerült elhódítania, ám a nagy áttörés csak a 2014-es évben jött el.

Az idei szezont bombaformában kezdte, hisz megnyerte az Algériai Körversenyt, 4. lett a Tour de Sétif szakaszversenyén és negyedik hazája nemzeti bajnokságának mezőnyversenyén is.

Kiemelkedő eredményei gyanánt június 16-án leszerződtette őt a német kontinentális Bike Aid-Ride For Help csapata. Az Ő színiekben már olyan viadalokon is megmérettethette magát, mint a Quinghai Lake Körversenye, a Münsterland Giro vagy éppen a Párizs-Bourges egynaposai.

Ott volt a Ponferrada-i Világbajnokságon is ám a mezőnyversenyt nem sikerült értékelhető módon befejeznie. Ezt követően ellenben megnyerte a kameruni GP Chantal Biya összetettjét, majd zárásként a Ruandai Körversenyen két szakaszgyőzelemmel biztosította be az Afrika Tour egyéni összetett címének elhódítását.

Az Év Afrikai Kerékpáros díjának odaítélésében a zsűri olyan tagokból állt, mint az egykori legenda Bernard Hinault vagy éppen 2013-as Tour de France győztese Christopher Froome.

A 13 jelöltből az utolsó szűkítést követően már csak öten maradtak versenyben, kiesett többek között sokak nagy kedvence a namíbiai Dan Craven (Europcar) vagy éppen az ellentmondásos szezont futó dél-afrikai Daryl Impey (Orica-GreenEDGE).

A sajtó úgy vélte, hogy a győztes egyértelműen a dél-afrikai bajnok Louis Meintjens (MTN-Qhubeka) illetőleg az eritreai Natnael Berhane (Europcar) kettőse közül kerülhet ki, ám végül Debesay nagy fölénnyel nyerte meg a címet.

Természetesen a Bike Aid-Ride For Help csapata már korábban meghosszabbította a szerződését.