Mennyit is keres egy profi bringás?

Azt hiszem jelen gondolataimmal éppen egy olyan ingoványos talajra tévedtem, amely már régóta foglalkoztatja a kerékpárrajongót.

Természetesen nagyon sok révhiedelemmel találkozni, de még hosszasan sorolhatnánk a félrevezető gondolatokat. Nézzük valójában mennyit is kereshet egy bringás,

2012 februárjában az egyik legnagyobb gazdasági elemző az Ernst & Young kiadott egy tanulmányt, amelyben a profi kerékpárosok fizetéseit vette górcső alá. Ebben az összefoglalóban egyértelműen megállapításra került, hogy 2009 óta eléggé drasztikusan, közel 39 %-al emelkedett a Pro Tour illetve a Pro Kontinentális csapatokban tekerő kerekesek jövedelme. Rögtön, muszáj itt leszögezni, hogy csak erről a két osztályról van szó, mivel a Kontinentális besorolás egy egészen más górcső alá tartozik, de erről majd később. Szóval ott jártunk, hogy áttérve a 2013-as esztendőre a 18 első osztályú alakulat 61 kiemelt támogatója, mintegy 73 %-ban fizeti a versenyzők keresetét, a többi az úgynevezett reklám összegekből, prémiumokból, illetve szövetségi pénzekből tevődik össze. Míg 2009-ben a World Tour gárdák kerekeseinek fizetése, átlag 190.000 Euró volt évente, addig idén ez az összeg már 435.600 Euróra rúg, ami mai árfolyamon számolva azt jelenti, hogy a profi – ismétlem az első osztályú - bringások adómentesen körülbelül 700.000-800.000 forintot keresnek havonta. Persze ebben nincsenek benne az olyan nevek, mint Cavendish, Cancellara, Gilbert vagy éppen a nemrégiben évi 2,1 millió Eurós keresetre szert tevő Vincenzo Nibali.

A másodosztályú, azaz Pro Kontinentális csapatokban tekerők ennél persze lényegesen kevesebb vagyonra tesznek szert. Ők havi lebontásban adómentesen olyan 400.000 és 500.000 forint közötti összeget keresnek. Persze, ha valaki ír vagy éppen svájci, akkor az ottani adótörvények ismeretében nettó bérben ettől jóval nagyobb összegre tehet szert.  

Természetesen a kifizetések a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség szabályzatában, törvényileg vannak meghatározva. Ezek alapján egy UCI World Tourban szereplő kerekesnek az éves minimális fizetésének el kell érnie a 36.300 Eurót. A neo-proknál, vagyis az újoncoknál ez valamivel kevesebb. 

A másodosztályú csapatoknál ez a minimál összeg 30.250 Euró. A zöldfülűeknek értelemszerűen itt is kevesebb.

És most jöjjön a fekete leves. A kontinentális csapatoknál nincs ilyen szabály, illetve a nemzetekre bízzák a feltételek meghatározását. Ami ki van kötve az csupán annyi, hogy minimum nyolc, maximum 16 kerekesnek kell egy csapatban lennie és 20.000 Eurót letétbe kell helyezni a csapat működésének biztosítása érdekében. Bár a legtöbb alakulatnál kapnak fizetést, de bizony vannak olyanok, ahol a versenyzők úgymond ingyen versenyeznek. Például egy Christina Watches, vagy egy Baku Cycling Project rendesen fizeti a kerekesit, illetve a Francia Szövetség szabályzata értelmében (minimum 1 millió Eurós költségvetéssel kell rendelkeznie egy harmadosztályú alakulatnak) a gall csapatoknál a másodosztályú klubokhoz hasonlóan elég jól keresnek a bringások. Sajnos azonban idehaza és egy-két szegényebb szponzorrációs körrel bíró gárdánál jelen pillanatban a kerékpározásból megélni nem lehet. A versenyzők minimális alapítványi, illetve egyéb támogatásban részesülnek, majd tanulmányaik végeztével 25. életévüket elérve gyorsan fel is hagynak a bringázással, vagy csak a civil élet mellett, sokkal kisebb energia befektetéssel művelik már azt.

Összehasonlítva ezt például egy bizonyos labdajátékkal, na, de a konzekvenciákat vonja le ki-ki magának…    

A kép forrása:  Flickr via Photo Pin – a szabad felhasználású és szerkeszthető képek gyűjteménye 

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus
tuttobici
bikeexpress
samcycling
triumviragos
ekszermeglepetes