Öt profi klub is a levesben végezte

Viszonylag érdekesen alakul a 2013-as kerékpáros uborkaszezon, amely lényegében sokak számára még csak meg sem kezdődött.

Egy furcsa folyamat lezajlása érezhető, minek alapján kezdenek szuperklubok létrejönni egyfajta differenciát állítva az éppen csak életben maradottakkal szemben. Ennek kapcsán legendás klubok kerültek a süllyesztőbe miközben vélhetően 2-3 pro konti csapatra való kerekes marad állás nélkül. Spanyolországban tovább mélyül a gödör, de Olaszország sem éppen azt hozza, amit korábban láttunk tőle. Értsd a Cannondale viszonylag nemzetközivé tétele, már kissé elvonja a korábbi nemzeti érzelmeket. Nézzünk kissé körül a megszűnő gárdák háza táján:

Euskaltel Euskadi (1994-2013): Az 1994-ben Euskadi-Petronor néven alapított gárda történelme lényegében ma már egyfajta nyitott könyv mindenki számára. A Miguel Madariaga által életre hívott és üzemeltetett csapat éveken keresztül a Tour de France hegyeinek üde színfoltjaként tündökölt, a Pireneusok emelkedőit narancsszínbe borítva. Asier Guenetxea Sarain első győzelmétől indulva olyan neves spílerek hordozták a nevet, mint Igor Gonzales de Galdeano, Txema Del Olmo, Unai Etxebarria, Roberto Laiseka, Iban Mayo, Haimar Zubeldia vagy éppen napjainkban Samuel Sanchez. 2012 egy hatalmas fordulópontot eredményezett, amely ténylegesen is megosztotta a csapatért rajongók táborát. A Madariaga által vezetett alapítvány és a klub kettévált ezzel megnyitva az utat a külföldi kerékpárosok és a nemzeti öntudat felrúgása felé. Az Euskaltel által szállított szponzoráció mellé, azonban csak nem akart betársulni senki, így 2013 végére a telefonszolgáltató felmondta a megállapodását. Szeptemberben hirtelenjében robbant a bomba, miszerint a Formula 1-es sztár Fernando Alonso társul be a klubba, lényegében megmentve azt, ám a tárgyalások a személyi feltételek átvétele végett megtorpanásra, majd sajnálatos módon eredménytelenül lezárásra kerültek. Jelen pillanatban a 29 fős keretből mindössze öt versenyző talált magának csapatot, többek között még Samuel Sanchez is ajánlatra vár.

Vacansoleil-DCM (2009-2013): A Dan Lujikx és Hilarie Van Der Schueren által 2009-ben életre hívott klub egyfajta szamárlétrát bejárva jutott el a legmagasabb szintre. Kezdetben még Batavus bringák nyergében hatalmas szimpátiára tettek szert, miközben Björn Leukemans és Johnny Hoogerland révén már akkor is remek eredményeket tudtak felmutatni. A Pro Kontinentális vonalból aztán a World Tourba léptek, s habár lényegében mindig csak a ranglista hátsó taktusaiban szerepeltek, ennek ellenére stabilan alkották a holland kontingens egy kiemelkedő darabját. Előbb a növényvédő szereket gyártó DCM, majd a kempingeztetéséről híres Vacansoleil jelentette be, hogy a céljaikat öt év alatt megvalósították, így a szezon végén befejtettnek tekintik a szponzorációt. Van Der Schuren sokáig próbálkozott, miközben egy darabig úgy is tűnt, hogy a Collstrop és a Palmans segítségével Pro Kontinentális szinten életben maradhatnak. Később azonban egy új, - ami valójában mégsem az – csapat létrehozása mellett döntött, így az Accent.Jobs – Wanty-ba beszállva Wanty – Groupe Gobert néven folytatja, jó néhány Vacansoleil kerekest magával csábítva.

Champion System (2010-2013): A gárda örmény bejegyzéssel CKT tmit – Champion System néven alakult, majd egy évre már Hong Kong-i licenccel egyfajta svájci-Hong kongi egyveleget alkotott, mielőtt 2012-ben Kína első profi csapatává avanzsált volna. Az amerikai Edward Beumont és a kínai Chau Dor Ming irányításával aztán egy remek programot építve meghatározó elemei lettek a karavánnak Európától, Ázsián át az Egyesült Államokig. Habár a kanadai Zachary Bellt illetve az ír Matthew Brammeiert leszámítva számottevő eredményt nem sikerült elérniük mégis hatalmas lépést tettek az ázsiai kerékpársport élvonalba hozatala ügyében. A klubvezetés már gőzerővel készült a 2014-es évadra, amikor a sportruházatot gyártó vállalat közölte velük, hogy egyéb szponzor híján számukra a profi szint így már túl sok, így visszalépnek a támogatástól. Pletykák keringenek, hogy esetleg kontinentális szinten folytatják, de tényleges megoldás nem látszik körvonalazódni. A Champion System próbál ugyan segíteni, de egyelőre csak a háromszoros kínai bajnok Xu Gang a Lampre-Meridaba való leigazoltatását tudták véghez vinni. A maradék 22 versenyzőnek hivatalosan még nincs jövőre szerződése.

Crelan Euphony (1988-2013): A belga gárda profi szinten Saxon néven alakult 1992-ben, majd a Tönissteiner illetve a Landbouwkrediet nevet viselték mielőtt Crelan-Euphony-vá váltak volna. Gerard Bulens nem kevesebb, mint 25 éve működteti ezt a csapatot, illetve mintegy négy évig ennek a sornak az amatőr jogelődjét. Olyan versenyzők fordultak meg a kezei alatt, mint Rik Claeys, Marc Steel, Bert Roesems, Michel Van Hecke, Tom Steels, Yaroslav Popovich vagy éppen a cyclo-cross király Sven Nys. A csapat, amely Belgium egy legendájaként, sohasem versenyzett a legmagasabb szinten hosszas szponzor keresést követően, nem tudta bemutatni az október 1-ei határidőig a pénzügyi bankgaranciákat, ezért Bulens Úr úgy döntött, hogy a saját vagyonát nem hajlandó kockáztatni, így 25 évnyi megfeszített munkát követően keserű szívvel a csapat megszüntetése mellett döntött. A versenyzők nagy része már talált új csapatot, legtöbbjük regionális illetve kontinentális szinten folytatja.

Sojasun (2009-2013): Habár a szója alapú tejtermékeket gyártó cég telekürtölte a sajtót a Tour de France-t követően, hogy mintegy 15 %-al növekedtek az eladásai, a szezon végén mégis megvonta a szponzorációját. A 2009-ben Besson Chaussures néven életre hívott klub a profi mezőny mellett egy nagyon komoly utánpótlás-nevelő programot is futtat. Az évek során olyan kerekesek fordultak meg náluk, mint Jimmy Casper, Jimmy Engoulvent, Jerome Coppel vagy éppen Julian Simon. Pénzügyileg már az idei évad is nehézkes volt, hisz a Pro Kontinentális mezőny egyik legkisebb költségvetésével működtek (pletykák szerint 2 millió Euró) ennek ellenére mégsem mondhatni rossznak a szezonjuk. Stéphane Heulot minden tőle telhetőt megtett az új befektetők felkutatása végett, egy alkalommal még a Netapp-Enduraval is képbe hozták őket, ám saját elmondása szerint Ő nem csak néhány kerekesét akarta megmenteni, hanem az egész társaságot. Kérdés, hogy mi lesz a rangos utánpótlásképzéssel, illetve azokkal a bringásokkal akik még nem találtak maguknak új csapatot.

Persze rajtuk kívül is vannak még gondban klubok. A volt Vini Fantini is hatalmas lutri egyelőre, bár Angelo Citracca legénysége benyújtotta a kérelmét a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség felé.

Mindenesetre a 18 World Tour illetve a 16 Pro Kontinentális sor az elmúlt évek legkevesebb profi csapatszáma lehet 2014-ben.

Fotó: Flickr via Photo Pin – a szabad felhasználású és szerkeszthető képek gyűjteménye

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus
tuttobici
bikeexpress
samcycling
triumviragos
ekszermeglepetes