Tényleg mindig a baloldalunkra esünk?

Biztos vagyok benne, hogy így belegondolva nem én vagyok az egyetlen, akinek ez a kérdés beleötlött a fantáziájába.

Egy nem régiben készült felmérés szerint a kerékpárosok a bukások 92 %-ban (egy másik kutatás szerint 87%-ban) a bal oldaluk felé borulnak, szinte minden esetben a bal kezükkel próbálják tompítani az esést.

Egy harmadik statisztika is erről árulkodott, amikor egy évek óta a tűzközelben lévő kerekest kértek meg arra, hogy számolja össze a testén lévő egykori sebeket. 24-2 arányban itt is a baloldal győzött. Persze sohasem láttuk egyik kimutatást sem, de a teória valósnak bizonyulhat. Nézzük csak meg az emberiség viszonyulását a baloldalhoz. A gyorskorcsolyában, az atlétikában, a nascarban és még hosszasan sorolhatnánk rendre ez az oldal a domináns. Persze most rögtön rá lehetne kontrázni, hogy a háztömb körüli kritériumoknál illetve a pályakerékpározásban is erre fordulunk. Persze, hogy ez az oldalunk a domináns.

A másik fajta megközelítés is érthető. Az emberiség 70-90%-a jobbkezes, így magától értetődő, hogy kevésbé védjük a gyengébbik domináns részünk. De, ha még ennél is visszább keresünk, akkor egy kis utána olvasással láthatjuk, hogy ez a szisztéma már az állatvilágban is kialakult. A cirkuszi mutatványokra betanított állatokat is mindig balra forgatván okítják, mert így tanulékonyabbak, sőt, ha eltévedünk az erdőben, hagyva a fenébe az Észak-dél közhelyet akaratlanul is a bal kezünk irányába indulunk el.

Kémiailag vizsgálva az esetet, a baloldalra tompítás az aminosavak következménye. Az aminosavak…. Az aminosavak a fehérjék építőkövei, így nélkülözhetetlenek a szervezet, valamint az izomszövet számára. Két csoportjuk van. Az esszenciális (a szervezet által nem vagy csak csekély mennyiségben előállítható) és nem esszenciális (szervezet által előállítható) aminosavak. Egyes kémikusok szerint ezen savak szintjétől nagyban függ a balra illetve jobbra fordulási reakciógyorsaságunk.

Folytatva a furcsa hasonlatokat, nézzük meg, hogy a legnagyobb bevásárlóközpontokban a kasza is mindig a baloldalra esik. Ennek oka az, hogy az ember sokkal jobban szeret a szíve oldalán intézkedni. De, hogy hagyjuk végre a sok rizsát, szedjük elő az egykori remek kerékpáros, majd szakedző Eddie Borysewicz egy 1985-ös tanulmányát. Az esszé első ízben leszögezi, hogy aki sokat biciklizik, az egy idő után biztos, hogy a földön találja magát. Azonban a sérülések, mintahogyan azt már megállapítottuk az esetek nagy részében a bal oldalon keletkeznek. De, hát mi lehet ennek a sporttudományos oka? Borysewicz úr nem variálja túl a választ szerinte ez csupán azért történik így, mert a jó öreg ketyegőnk azon az oldalon található. A szívünk az elsődleges szervünk, így az elsődleges szerv oldala a domináns akkor is, ha ez a jobbkezesség esetben máshogy is tűnik. Eddie bácsi azonban indokol is. Azt véli, hogy amikor a kerékpár nyergében elveszítjük az egyensúlyunkat, akkor a mellkasi súlyunkból adódóan minden esetben balra billen el a testünk. (ha csak, nem üt ki minket valaki, vagy éppen valami nyeregből) Ezért szeretik jobban a kerekesek a bal kanyarokat, mint a jobbat. Teszi hozzá. Nincs ebbe semmi misztikum, ez az emberi élőlény velejárója. Ja és, hogy a pályabringások miért dőlnek inkább jobbra? Hát, mert a döntött pálya pont ellensúlyozza ezt az egészet.

Forrásanyag: www.sportscienscits.com

A kép forrása: Flickr via Photo Pin – a szabad felhasználású és szerkeszthető képek gyűjteménye                  

 

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus
tuttobici
bikeexpress
samcycling
triumviragos
ekszermeglepetes