Vincenzo Nibali: A cápa révbe ért

Jacques Anquetil, Felice Gimondi, Eddy Merckx, Bernard Hinault, Alberto Contador és most már Vincenzo Nibali alkotják azt a szűk kört, akiknek sikerült pályafutásuk alatt mindhárom nagy körversenyt megnyerni.

Lo Squalo azaz a „Cápa” 1984. november 14-én született a szicíliai Messinában Salvatore és Giovanna gyermekeként. A szicíliai régió rossz útviszonyai miatt 16 esztendős korában Toszkanaba költözött, hogy minden idejét a kerékpározásnak szentelhesse. 12 hónapból tizet az egykori remek sportigazgató Carlo Franceschi házában töltött Mastromarcoban.

Nevével először talán a 2002-es junior világbajnokságon találkozhattunk, amikor az egyéni időfutam tekintetében a dobogó legalsó fokára állhatott. Két évvel később megismételte ezt a teljesítményét, ám most már az U23-as VB-n. 2005-ben a Fassa Bortolo csapatához igazolt, majd 2006-ban mindössze 21 évesen aláírt a Liquigashoz. Első nagy győzelmére sem kellett túlontúl sokat várni, hisz még ugyanebben az évben megnyerte a francia GP Ouest egynaposát, amellyel egy csapásra a középpontban találta magát. Az év korai szakaszában az összetett második helyén zárta a Settimana Coppi e Bartali szakaszversenyét.

2007-ben átesett a tűzkeresztségen a Giro d’Italian debütált, már ami a nagy körversenyeket illeti, ahol rögtön a 19. helyet kaparintotta meg.  2008-ban a klasszikusokon is bemutatkozott, egy Liege-Bastogne-Liege tizedik hellyel, majd 11. lett az Olasz Körverseny összetettjében, hogy aztán élete első Tourját az előkelő huszadik pozícióban zárja.

2009-ben több mint 50 kilométert töltve szökésben diadalmaskodott a Giro dell’Appennino egynaposán, majd néhány napra rá megnyerte a Camaiore viadalát is. A Tourra való felkészülése gyanánt hatodik lett a Kaliforniai Körversenyen és kilencedik a Baszk Körön. A Francia Körversenyen Roman Kreuziger társaságában vezették a Liquigast, de hamar egyértelművé vált, hogy kettőjük közül Vincenzo az erősebb, aki végül a hetedik helyen zárta a három hetet.

2010-ben hosszú idényt vázoltak fel Nibali számára, aki már januárban versenyzett a San Luisi Körversenyen. Az utolsó utáni pillanatban került be a csapat Giro keretébe miután gondok adódtak Franco Pellizotti Biológiai Útlevelével. Viselte a rózsaszín trikót és nyert egy szakaszt is, s végül az összetett harmadik helyén végzett csapattársa Ivan Basso és David Arroyo mögött. A Tour kimaradt, ám a Szlovén Körverseny és a Trofeo Melinda megnyerésével határozottan jó formában várta a Vuelta Espanat. A 14. szakaszon az addigi éllovas Igor Anton bukásba keveredett és a viadal feladására kényszerült, onnantól pedig már csak Vincenzoról szólt a Spanyol Körverseny, aki így élete első három hetesét nyerte.

2011-ben a Tirreno-Adriaticon egy ötödik hellyel startolt, majd a klasszikusokon is letette a névjegyét a Milánó-SanRemón és a Liege-Bastogne-Liege egynaposán is a nyolcadik lett. A Giron már mint a csapat kapitánya állt rajthoz, azonban Alberto Contador és Michele Scarponi mögött csak a harmadik hely jutott neki. A Vueltan szerette volna megvédeni a címét, a 14. szakaszon azonban megrogyott és végül csak a hetedik helyen zárt.

2012-ben az Ománi Körversenyen egy második hellyel kezdett, majd negyedik lett a Tirreno-Adriaticon és harmadik a Milánó-SanRemón. A Liege-Bastogne-Lige alkalmával remekül dolgozott mindössze Maxim Iglinskiy babrált ki vele, így végül a második helyen zárt. A Girot kihagyta a Tour de France érdekében, ahol egyetlen versenyzőként tudott tíz percen belül maradni a Sky legyőzhetetlennek tűnő – Bradley Wiggins, Chris Froome – kettőse mögött.

2013-ban már új csapatban kezdte a pályafutását a Liquigasnál lejáró szerződését követően az Astana megkeresését fogadta el. Ismét Ománban kezdett, majd magabiztosan nyerte a Tirreno-Adriaticot. Ezt követően Bradley Wiggins-el egyetemben a Giro d’Italia favoritjának kiáltották ki. Végül 4 perc 43 másodperccel nyerte meg a versenyt a kolumbiai Rigoberto Uran ellenében. A Vueltan szintén sokáig harcban volt az elsőségért, azonban végül a nagyöreg Chris Horner túljárt az eszén.

Az idei évben sokak szemében szálka volt gyengébb tavaszi teljesítménye révén, azonban edzője Paolo Slongo nagyon is jól tudta, hogy mit csinál. Előbb olasz bajnok lett, majd a Tour de France második Sheffield-i szakaszának megnyerését követően magára öltötte a sárga trikót, amit aztán már nem is nagyon adott ki a kezéből. Végül négy etapgyőzelemmel zárt, s habár sokan megkérdőjelezik a teljesítményét Chris Froome és Alberto Contador kiesését követően, mégis imponáló magabiztossággal szerezte meg a győzelmet.

Nibali és a barátnője 2012 tavaszán a svájci Luganoba költözött, majd az esküvőt követően nem sokkal megszületett lányuk Emma. Vincenzo öccse Antonio szintén kerékpáros, jelenleg a kontinentális Marchiol Emisfero csapatában teker.

Képek forrása: Photo Pin - a szabadon felhasználható és szerkeszthető képek gyűjteménye