Vuelta Espana 2014: Egy másik megközelítés

A Vuelta Espana egy különleges helyzetet élvez, hisz helye megkérdőjelezhetetlen a kerékpáros versenynaptárban.

A Giro d’Italia-t és a Tour de France-t követően a közönség már bemelegedett ennek ellenére ezen a viadalon valahogy még sincsenek olyan fókuszpontok mint előbbin a Stelvio vagy utóbbin az Alpe d’Huez.

Egy évtizeddel ezelőttig még a hazai spanyol versenyzők uralták a megmérettetést azóta azonban teljesen nemzetközivé vált ez a színtér is. Ez ma már a bosszú versenye. Akinek valamilyen oknál fogva nem sikerül a Giro vagy a Tour az azért érkezik ide, hogy megmutathassa a valódi énjét. Ezenfelül természetesen a világbajnokságra való felkészülésnek is fontos állomását képezi a Spanyol Körverseny. A megmérettetés mégis csak a harmadik számú nagy körverseny és bizonyos okoknál fogva vélhetően örökké az is marad..

A Tour de France első helye talán már nem is követel magyarázatot. A presztízs, a hírnév, a népszerűség és a pénz folyamatosan a csúcson tartja azt. A Girot viszont már nehezebb meghatározni. Az Olasz Körverseny legfőbb erőssége az, hogy májusban kerül megrendezésre, így minden évben az első várva várt nagy három hetes viadal.

Az egykori remek kerékpáros a manapság a Garmin-Sharp csapatánál dolgozó Charly Wegelius a Vuelta mezőnyét egy kalózhajó legénységéhez hasonlítja. Sokan már a szezon befejezésére gondolnak, és talán pont ezért sok a motiválatlan bringás a karavánban. Sokan ennek ellenére nagyon bíznak Joaquim Rodriguez (Katusha) és Chris Froome (Sky) kettősében, akik gyenge, bukásokkal teli idényük megmentésére érkeznek Spanyolországba.

Egyet azonban nem szabad elfeledni. Nairo Quintana (Movistar), Rigoberto Urán (Omega Pharma-Quick Step), Cadel Evans (BMC), Dan Martin (Garmin-Sharp), Fabio Aru (Astana) és Wilco Kelderman (Belkin) révén ugyanis bitang erős mezőny gyűlik össze.

Az utolsó három győztes Juan Jose Cobo, Alberto Contador és Chris Horner közül talán csak Contador sikere volt várható győzelem. Ez az a három hetes, amelyen esélye lehet egy úgymond kívülállónak is megszerezni a trónt.

„A pohár félig üres,” – mivel az utolsó hetet megelőzően rengetegen adják fel a viadalt, hisz Ők csak azért jönnek ide, hogy a világbajnokságra készüljenek. Philippe Gilbert (BMC) és Peter Sagan (Cannondale) is csak azért áll rajthoz, hogy a Ponferrada-i vb-re készüljön. Sajnos ez rengeteget vesz el a verseny értékéből.

Viszont pozitív tényként értékelhető, hogy sok olyan fiatal kapja meg a bizonyítási lehetőséget, aki a Touron és a Giron még nem szerepelhetett. Emlékezhetünk, hogy tavaly Warren Barguil (Giant-Shimano) szerzett rengeteg örömet a szurkolóknak, míg idén Adam Yates (Orica-GreenEDGE) és Michael Valgren Andersen (Tinkoff-Saxo) kettősében bízhatunk.

Sajnos a Vuelta iránt azonban az érdeklődés sem olyan mint a másik két Grand Tour iránt. Becslések szerint a Tour de France nézettsége 1981 millió fő, a Girot 503 millióan követik, míg a Vuelta esetében ez a szám mindössze 269 millió. Persze ezek kumulált adatok.

Jó hírek persze vannak. Az útvonal idén is szenzációs, ráadásul az ASO rendezi most már ezt a viadalt is, melynek kapcsán olyan szponzorok léptek színre mint Carrefour és a Cofidis.

Felvetődött már annak a lehetősége is, hogy a Vuelta időtartamát három hétről két hétre csökkentség, azonban akkor nem viselne nagyobb presztízst a viadal mint például a Criterium du Dauphiné.

A helyzet érdekes, egy azonban bizonyos, szenzációs három hét elé nézünk.    

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus
tuttobici
bikeexpress
samcycling
triumviragos
ekszermeglepetes