Az I. Világháború és a Tour de France

„Nincs jó háború és nincs rossz béke”. Az idézet Benjamin Franklintól származik, de az emberiségnek nem sikerült maradéktalanul megértenie a XVIII. századi politikus gondolatait.

Az 1914-es Tour de France még csak pár órája zajlott, amikor Szarajevóban meggyilkolták Ferenc Ferdinándot, ami az I. világháború kitöréséhez vezetett. Két nappal a Francia Kör záró szakasza után üzent hadat az Osztrák-Magyar Monarchia Szerbiának, majd az európai nagyhatalmak sorra bekapcsolódtak a háborúba. Az I. világháború alatt 8,5 millió katona hunyt el, köztük sok kerékpáros, akiknek az élet és a történelem másfajta dicsőséget adott, mint a versenyek megnyerése.

Az idei Tour de France útvonala több olyan várost is érint, ahol sorsfordító események játszódtak le az I. világháborúban. Egyből az anyaországba való visszatérés után a Le Touquet-Paris-Plage-ban megrendezett rajt egy hatalmas katonatemető városában lesz, ahol egy légitámaszpont is volt 100 évvel ezelőtt a világháborúban. Az ötödik szakasz Ypres városából indul, ahol végleg megváltozott a hadtörténelem és az emberiség az első vegyi fegyver bevetésének lehetett tanúja. A hatodik szakasz pedig érinti az I. világháború leghosszabb csatájának helyszínét, Verdunt. A csatát, ami szintén hadtörténeti fordulópont a történelem „csak” verduni vérszivattyú névvel illette. A teljesen értelmetlen borzalomban részt vettek a kor sportolói is, így a kerékpárosok is a frontokra mentek harcolni. Az ő történetük következik.

Lucien Petit-Breton, aki élete első kerékpárját lottón nyerte és édesapja tiltása ellenére versenyezni kezdet, sőt emiatt kénytelen volt megváltoztatni a nevét. Az első kétszeres és az első Tour címvédő, nyert még Milano-San Remo-t is. Petit Breton autóbalesetben hunyt el. A baleset után még kórházba került de nem tudtak rajta már segíteni. Élt 35 évet.

Octave Lapize, az első magas hegyeket is útba ejtő Tour győztese. Nyert még három Paris-Roubaix-t. 1914. július 12-én még szakaszt tudott nyerni a Tour-on. Majdnem napra pontosan három évre rá a franciák nemzeti ünnepén, július 14-én repülőgépet találat érte és lezuhant. Élt 29 évet.

Émile Engel miután részt vett két amatőröknek rendezett Touron, a Peugeot-Wolber csapat színeiben állhatott rajthoz 1914-ben élete első már igazi Tour de France versenyén. A harmadik, Cherbourg és Brest között futó szakaszt meg tudta nyerni, majd összetűzésbe került a verseny szervezőivel és kizárták a nyolcadik etap után, amit Lapize nyert meg. Soha többet nem állhatott rajthoz kerékpárversenyen. 1914. szeptember 14-én hunyt el az első marne-i csatában. Élt 25 évet.

Camille Fily, aki a mai napig a Tour történetének legfiatalabb indulója és célba érkezője, 17 évesen és egy hónaposan teljesítette a versenyt.  Egy a kerékpársportban jelentős helyen a Kemmelbergen (Gent-Wevelgem ) vesztette életét a harcokban. Élt 31 évet.

Thomas Gascoyne angol sprinter, soha sem indult a Touron. Elsősorban pályakerékpáros volt. Több rekordot is tartott. Ypresnél vesztette életét 1917-ben. Élt 41 évet.

Francois Faber az első nem francia Tour győztes, aki nyert Paris-Roubaix-t és Lombárd Kört is. A Colombes-i Óriás, nagyokat harcolt kortársaival a Tourokon, Lucen Petit Bretonnal, és Ocatve Lapize-zal. Tizenkilenc szakaszgyőzelmet aratott a Francia Körön, amivel a még ma is az első tízben található ebben a statisztikában. A háborúban az Idegen Légióban szolgált. Nem sokkal azután hogy felesége telegramban értesítette lányuk világrajöveteléről Fabert lelőtték, miközben egy sebesült bajtársát mentette. Élt 28 évet.

Marcel Kerff az első Tour hatodik helyezett versenyzője. Kíváncsiságból közelebb ment egy katonai táborhoz, miközben kerékpárjával hazafelé hajtott. Vesztére kémnek nézték, Kerff hiába bizonygatta ártatlanságát, miután nyelvét kivágták, felakasztották és tömegsírba temették. Élt 28 évet.

Ernst Franz mindössze 19 évesen nyert német bajnoki címet és két Rund um Kölnt. A háború őt is a frontra szólította. A Kárpátokban vesztette életét a harcokban. Élt 21 évet.

Carlo Oriani az 1913-as Giro d’Italia győztese. A caporett-i csatában egy sebesült bajtársát mentett ki a folyóból, de ő maga olyan súlyos tüdőgyulladást kapott, hogy pár napra rá elhunyt. Élt 29 évet.

Az I. világháborúban szerepet kapott maga a kerékpár is. Az olcsó és lovakhoz képest könnyen eltartható kerékpár gyorsabb utazásra adott lehetőséget, mint a gyalogló menetoszlop. A kerékpár, mint a sport és kikapcsolódás eszköze az I. világháború alatt megszűnt létezni. A parkokban, városokban kerékpározó, utakon versenyző embereket felváltották a kerékpárháton közlekedő katonai egységek és futárok. Az I. világháborúban csak a Tourokat befejező kerekesek közül 48-an hunytak el harcok közben vagy közvetve a háború miatt. Az I. világháború 1918 tizenegyedik hónapjának, tizenegyedik napján és annak tizenegyedik órájában ért véget.