Haimar Zubeldia: A legalulértékeltebb hős

A nemrég véget ért Tour de France-on Haimar Zubeldia immáron hetedik alkalommal végzett egy nagy háromhetes körverseny legjobb tíz helyezettje között.

Haimar Zubeldia Agirre 1977. április 1-jén született a baszk Usurbil városkájában. Gyermekként a pályaversenyzéssel kezdett majd idővel belekóstolt a Cyclo-Crossba is, ami egyértelműen magával hozta az országúti kerékpározást.

1998-ban került az Euskaltel-Euskadi akkor még TT2-es besorolású csapatába. Első idényének legjobb eredménye a Clasica San Sebastian 79. helyezése volt. 1999-ben már számos neves viadalon megmutatta képességeit. A Baszk Körön illetőleg a Katalán Körversenyen olyan nevekkel viaskodott mint Manolo Beltran vagy Angel Casero. Persze nem felejtette el elsődleges feladatát azaz Joseba Beloki és Roberto Laiseka kettősének a segítését.

2000-ben kisebb hazai versenyeken kezdett. A Baszk Körversenyen mindenkinél jobbnak bizonyult és hatalmas csatában legyőzte korábbi csapattársát Igor Gonzales de Galdeanot. Remek formáját átmentette a Dauphine Libérére is ahol Tyler Hamilton és Lance Armstrong kettőse között az összetett második helyét kaparintotta meg. A Tourra nem hívták meg a csapatát a Vueltan pedig Roberto Laiseka sikeréért dolgozott minden erejével, aki végül a hatodik helyen zárt, miközben Haimar a tizedik lett 13 perc 14 másodperccel elmaradva a győztes Roberto Heras mögött.

2001-ben az Euskaltel-Euskadi első ízben kapott meghívást a Tour de France-ra. Roberto Laiseka máig is felejthetetlen győzelmet aratott a Luz Ardiden emelkedőjén, miközben Haimar a Francia Körversenyt és a Spanyol Körversenyt is mint segítő abszolválta.

2002-ben csatlakozott az Euskaltel csapatához Haimar öccse Joseba, aki egészen 2007 végéig versenyzett itt. Bátya teljesítményétől fényévekkel elmaradt, legjobb eredménye egy a francia Etoile de Bésseges viadalán elért összetettbeli harmadik hely volt még 2004-ből. Szóval 2002-ben megint csak a Dauphiné Libéré sikerült a legjobban, ahonnan ezúttal egy negyedik helyet hozott el, na meg a legjobb fiatalnak járó fehér trikót. A Spanyol Körversenyen a 11. helyen végzett.

A 2003-as esztendőt a Murcia Körversenyen kezdte, ahol harmadik lett, majd a Subida Urkiolan szintén harmadik, míg a Baszk Körversensyen a negyedik helyet csípte el. A Touron élete legjobb teljesítményét nyújtva az ötödik helyen zárt, ráadásul csapattársa Iban Mayo lett a hatodik megnyervén a legendás Alpe d’Huez emelkedőjét. Talán ez volt minden idők legjobb Euskaltel szereplése a Tourok történelmében.

A 2004-es esztendő nem az Euskaltel csapatától volt hangos Mayo szenvedett a Touron, így Zubeldia sem ért el túlontúl jó eredményt. 2005-ben a csapat bekerült a Pro-Tour gárdák közzé, így el kellett indulniuk a Giro d’Italian is. Zubeldia egy diszkrét 49. hellyel zárt, azonban ez rányomta a bélyegét a Tour szereplésére, ahol „csak” a 15. pozícióban végzett.

2006-ban kimaradt az Olasz Körverseny visszatérve a jól megszokott programhoz a remek tavaszi szereplést követően a Francia Körverseny nyolcadik helyén zárt.

Egy év múlva Levi Leipheimer kizárását követően karrierje legjobb teljesítményét szállította miután a negyedik lett Franciaországban. Ezekben az években a Spanyol Körversenyen a 30.-40. hely környékén zárt.   

2008-ban a Dauphinén ismét nagyot alakított, azonban a Tour csalódást keltett, hisz teljesítményét beárnyékolta csapattársa Samuel Sanchez villogása, aki végül a hatodik helyen végzett.

2009-ben talán pont Sanchez előretörése, talán más okból váltott és Johan Bruyneel megkeresését elfogadván a megszűnő Discovery Channel kapcsán a kazah Astana gárdájához szerződött. Harmadik lett a Katalán Körversenyen, nyolcadik a Dauphinén, míg a sok sztár mögött a Tourrol egy 25., míg a Vueltaról egy 14. hellyel távozott.

2010-ben már az új RadioShack csapatot erősítette, megnyerte pályafutása második szakaszversenyét a Tour de l’Ainon aratott győzelmének köszönhetően, ám a Dauphinén csúnyát bukott, így a Francia Körversenyt és  Vueltat is kénytelen volt kihagyni.

2011-ben egy komolyabb influenzás megfázás kísérte végig az évét, amelynek ellenére a 2009-es teljesítményét sikerült megközelítenie.

2012-ben Bradley Wiggins győzött a Touron, Haimar közel 16 perc hátránnyal ismét megbízhatóan teljesítve az előkelő hatodik helyen zárt.  

2013-hoz közeledve éles kritikát fogalmazott meg egykori csapata az Euskaltel-Euskadi vezetőségével szemben akik nemzetközivé tették a baszk nép identitását hirdető gárdát. Ebben az évben nem haladt úgy a kerékpár, ahogyan szerette volna, lényegében sokan úgy gondolhatták, hogy egy átlagos segítővé minősült vissza.

2014-ben immáron a Trek Factory Racing gárdájánál pedálozva egészen komoly kis versenyprogram várt rá. Argentínában kezdett, majd Dubai, Andalúzia, a Baszk Kör, a Kaliforniai Körverseny, a Dauphiné, majd a Tour következett. Habár Frank Schleck volt az első számú ember, Haimar hamar átvette a kapitányi szerepkört. A 18. szakaszon a Hautacam rettenetén a kilencedik helyen zárt. Összetettben pedig végül egy remek időfutamnak köszönhetően a nyolcadik pozíciót szerezte meg.

Haimar Zubeldia egyértelműen a mezőny egyik legalulértékeltebb kerékpárosa. Csendes, hallgatag személyisége révén nem sokszor szerepel a rivaldafényben, ennek ellenére eredményei kapcsán a baszk kerékpársport egyik élő legendája…

Képek forrása: Photo Pin - a szabadon felhasználható és szerkeszthető képek gyűjteménye

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus
tuttobici
bikeexpress
samcycling
triumviragos
ekszermeglepetes