Inigo Cuesta a mezőny napszámosa II. rész

Volt valamikor egy versenyző, akinek a nevével a lehető legritkábban találkozhattunk a győztesek között, legendás teherbírása és példamutató akaratereje miatt azonban így is szinte mindenkinek a tiszteletét kivívta a mezőnyben hosszú pályafutása alatt.

Saunier-Duval (2005)

Joxean Fernandez, vagy ismertebb nevén Matxin egy sikerekre éhes, ambiciózus csapatvezető volt ekkoriban, aki korábban dolgozott már a Mapei és a Vini Caldirola csapatainál is olasz földön. 2004-ben álmodta meg saját vállalkozását, és hozta létre a Saunier-Duval csapatot, amivel aztán néhány év alatt páratlan sikereket ért el. A kis költségvetésből működő istálló profilja a kantábriai tehetségek felkarolása mellett az volt, hogy rendre összegyűjtötte a más csapatoknál leeresztő, kiégettnek hitt versenyzőket, akik ezután új impulzusokat kapva, rendre megtáltosodtak a baszk mester kezei között, és szállították a jobbnál jobb eredményeket. Leonardo Piepoli, Angel Edo, Koldo Gil, Juanma Garate vagy Iban Mayo csak néhány példa arra, akiket Matxin először jól seggbe rúgott, majd aztán azzal a lendülettel hitet is adott nekik, hogy érdemes folytatniuk a versenyzést. És aztán csodák csodája, Matxin fogadott fiai rendre nagyszerű eredményekkel hálálták meg a törődést. Cuesta az előző szezonjai alapján tökéletesen beleillett a csapat koncepciójába, bátran mondhatjuk, hogy nem hozott rossz döntést, amikor a kantábriai kis csapathoz szerződött. A Volta Catalunya versenyen megnyerte a legendás andorrai Arcalis hegyet, és mellette elhódította a hegyi trikót is a katalán versenyen. 5 év telt el az utolsó profi győzelme óta, már talán úgy tűnt, hogy vége a pályafutásának, de Matxin megadta neki a lehetőséget, és visszaterelte a megfelelő útra őt is. Cuesta pedig élt a kínálkozó alkalommal.

CSC (2006-2008)

2006-ban aztán az egykori énjét végre újra megtaláló Cuesta jó barátja, Carlos Sastre hívására csatlakozott a CSC csapatához, és ezzel kezdetét vette egy nagyon szép történet. A Bjarne Riis vezette dán istálló ekkoriban már közel olyan szintet képviselt a kerékpáros mezőnyben, mint egykor az ONCE csapata, ahol egykor fiatalként Cuesta elkezdte a pályáját, és a CSC versenyzői bármelyik nagy körversenyen eséllyel indulhattak harcba az összetett győzelemért. Sastre és Ivan Basso neve garancia volt a sikerre. 2006-ban Cuesta a csapat tagja volt Basso Giro győzelménél, majd élete 13. Vueltáján tevékenyen részt vállalt Sastre összetett negyedik helyezésében is. 2007-ben aztán Sastre negyedik lett a Touron, majd második a Vueltán, Cuesta ezúttal is mellette volt mindkét nagy versenyen. 2008-ban Sastre emlékezetes Tour győzelménél Cuesta ugyan nem lehetett jelen, de a Vueltán ismételten asszisztált kapitánya nagyszerű teljesítményéhez és összetett negyedik helyezéséhez. Tapasztalt, rutinos versenyzőként a baszk menő újra rátalált arra az útra, ahonnan több évvel korábban sajnálatosan letért, és aztán Sastre mellett valósággal kivirágzott.

Cervélo (2009-2010)

Nem lehetett kérdéses, hogy a sikerei csúcsán lévő Sastre viszi magával legjobb segítőjét is az új csapatához. A madridival különösen jó kapcsolatot ápolt a baszk versenyző, az ONCE után a CSC és a Cervélo csapatánál is együtt versenyeztek, a spanyol kifejezett kérésére. Cuesta ott volt Sastre mellett jóban-rosszban, ahogyan az ONCE csapatánál szárnybontogató éveiben, úgy a CSC-nél és a Cervélonál már sztárként is számíthatott mindig hű társára a szomorú szemű spanyol. A Cervélós két év persze véleményes időszak volt mindkettőjük életében. Az lett volna a tökéletes befejezés, ha a Carvélo sajnálatos megszűnése után is együtt igazoltak volna új csapatukhoz.

Caja Rural (2011)

Ez azonban nem következett be sajnos, 2011-ben Sastre a Geox, Cuesta pedig a Caja Rural csapatához szerződött. A baszk hegyimenő visszatért tehát a bölcsőhöz, a Caja Rural egy lassan 20 éves múltra visszatekintő, nagyszerű baszk amatőr csapat volt a korábbiakban, akik elsőrangú versenyzőket neveltek fel a baszk kerékpársport számára. Aztán 2011-ben jött el végre az idő arra, hogy profi szinten is bemutatkozhassanak, és a tapasztalt Iñigo Cuesta ideális alany volt ahhoz, hogy első évében vezesse ezt a sokra hivatott társaságot. 2010-ben Cuesta sorozatban a 17. alkalommal vehetett részt a Vueltán, amivel rekordot döntött, és egyben történelmet is írt, az 1-es számú rajtszámot viselve méltóképpen köszöntötték a szervezők. 2011-ben, karrierje utolsó évében azonban mégsem adták meg számára a lehetőséget, hogy méltóképpen elbúcsúzhasson a Vueltától. Miután kiderült tavasszal, hogy új csapata nem szívesen látott vendég kedvenc versenyén, Cuesta bejelentette visszavonulását. Panaszra azonban így sincs semmi oka.

Alig 41 éves volt ekkor. 18, a profi mezőnyben segítőként eltöltött év után egyértelmű, hogy Iñigo Cuesta volt a mezőny napszámosa, akire mindenki a legnagyobb tisztelettel emlékszik vissza.

Győri Tamás írása nyomán.

Fotó: Flickr via Photo Pin – a szabad felhasználású és szerkeszthető képek gyűjteménye, illetve közösségi média

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus
tuttobici
bikeexpress
samcycling
triumviragos
ekszermeglepetes