Stílusjegyek: Fausto Coppi a nyúzott macska

Mario Cipollini, Alessandro Petacchi vagy éppen az újak közül Marcel Kittel lehetne az, akit a legstílusosabb kerékpárosnak választanánk. Ezt a címet azonban nem ők kapták meg.  

Mindössze szemcsés filmkockák és szépia nyomatok maradtak egy korszakos sztár Fausto Coppi örökéből. Na meg persze mondák, miszerint Coppi úgy indult meg a hegyeken, mint se előtte se utána senki más.

Anatómiailag azóta persze már sokan megmagyarázták, hogy a kerekes dereka illetőleg alsó végtagja sokkal erősebbek voltak az átlagénál, amelyek kiállva a nyeregből is fantasztikus erőkifejtést eredményeztek.

A kezdeti újságcikkek még arról szóltak, hogy megjelent egy suta, esetlen, nyakigláb, furcsa kinézetű, beesett arcú kölyök a mezőnyben brutálisan izmos lábakkal. Legnagyobb riválisa Gino Bartali csak „nyúzott macskának” csúfolta az évek folyamán.

Angelo Fausto Coppi 1919-ben született Tortonában. A Giro d’Italia ötszörös (1940, 1947, 1949, 1952, 1953), a Tour de France kétszeres győztese (1949 és 1952), 1953-ban világbajnok, az egyórás kerékpározás világrekordere (45,798 km).

Első versenye máig is hírhedt, hisz győzelme jeléül egy szendviccsel jutalmazták.

Coppi vesztét a fehér ruhás hölgy Giulia Occhini okozta, aki házasságban élt egy a kerékpársportért kifejezetten rajongó katonatiszttel. Coppi szintén házas volt. Giulia Occhini és Fausto Coppi egy aláírás kérés során ismerkedtek meg, majd a későbbiekben egyre többet találkoztak. Olaszországban akkoriban a házasságtörés szóba sem jöhetett.

Occhini és Coppi összeköltöztek, de a botrány egyre nagyobb lett. Az újságírók követték a pár minden lépését, egyszóval Fausto lett Itália első igazi sportoló celebje. Egy alkalommal még a rendőrök is rajtuk ütöttek, hogy ellenőrizzék, egy ágyban töltik-e az éjszakát? XII. Piusz Pápa visszautasította, hogy megáldja a Giro d’Italiát, mert Coppi is indult rajta.

Coppi felesége, Bruna Ciampolini elutasította a válást, sőt sokak szerint még későbbi halálában is aktív szerepet vállalt.

1959 decemberében Coppi, barátaival Jacques Anquetil-el, Louison Bobet-val, Raphaël Géminiani-val a Burkina Faso-i elnök Maurice Yaméogó meghívására érkeztek egy helyi bemutató versenyre az elnök országába. Coppi és Gémininani maláriásak lettek. Az olaszok bajnoka azonban nem élte túl ugyanazt a betegséget, amit Geminianinak sikerült. A hivatalos álláspont szerint Fausto Angelo Coppi maláriában hunyt el 1960. január 2-án.

Még Coppi halálnak évében megindultak a találgatások és összeesküvés elméletek, hogy a Vatikánnak is köze van a halálához. 2002-ben került napvilágra egy vallomás, hogy Coppi kokain túladagolásban halt meg, méghozzá nem saját magát által, hanem megmérgezték vacsora közben.  A mérgezéses történetet egy bencés szerzetes is megerősítette az Olasz Olimpiai Bizottság előtt, akik nyomozásba kezdtek és a holttest exhumálása mellett döntöttek. A nyomozást eredmény nélkül lezárták az exhumálásra sohasem került sor.

Kép forrása: Photo Pin - a szabadon felhasználható és szerkeszthető képek gyűjteménye

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus
tuttobici
bikeexpress
samcycling
triumviragos
ekszermeglepetes